Σε ρόλο φαβορί η Σπορτ φιλοξενώντας στο «Ίλια ντο Ρετίρο» την Κλαμπ Ρεγκάτας, βλέποντας την ομάδα του Ρεσίφε, να ψάχνει το τρίποντο, το οποίο θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην 4η θέση την Πόντε Πρέτα.

Πολύτιμο 3-1 το Σάββατο φιλοξενώντας την Βιτόρια, με το οποίο η Σπορτ Ρεσίφε όχι μόνο επέστρεψε στα τρίποντα, αλλά παρέμεινε ταυτόχρονα σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη τετράδα. To 1-0 στο ματς με την Βιτόρια στο είκοσι τέσσερα, από τον Γκιγιέρμε, η «απάντηση» στην συνέχεια από τους φιλοξενούμενους στο τριάντα, με την Σπορτ Ρεσίφε όμως μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, από το ψύχραιμο πλασέ του Τσάρλες, στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό. Μοιρασμένο ακολούθως το ματς στην επανάληψη, με την Σπορτ πάντως πιο αποτελεσματική, «καθαρίζοντας» στο εβδομηκοστό όγδοο λεπτό, με τον Γκιγιέρμε. Δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες για την Σπορτ Ρεσίφε, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ίλια ντο Ρετίρο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Τσάρλες.

Στην άλλη πλευρά, 1-3 φιλοξενώντας την Αμέρικα Μινέιρο, με το αποτέλεσμα αυτό να είναι πισωγύρισμα για την Κλαμπ Ρεγκάτας, καθώς έβαλε τέλος στο αήττητο σερί που είχε προηγηθεί και την προσπάθεια που έκανε η ομάδα του Μασεϊό να πλησιάσει στην πρώτη τετράδα. Πίσω στο σκορ στο ματς με την Αμέρικα Μινέιρο, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, ισοφάριση στην συνέχεια στο εβδομήντα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέο Σεαρά, με το 1-2 όμως, τρία λεπτά αργότερα. Τέλος ουσιαστικά στο συγκεκριμένο ματς στο εβδομήντα έξι, όταν η Κλαμπ Ρεγκάτας έμεινε με παίκτη λιγότερο, ενώ το 1-3 από την αντίπαλο της, εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες και μία ήττα για την Κλαμπ Ρεγκάτας, σε τρία ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 27χρονος μέσος, Ματέους Σίλβα.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Σπορτ Ρεσίφε το 2016, στα πλαίσια τότε του Κόπα ντο Νορντέστε, στο μοναδικό ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Κλαμπ Ρεγκάτας.

Το καυτό «Ίλια ντο Ρετίρο», είναι παραδοσιακά το μεγάλο όπλο της Σπορτ Ρεσίφε, ειδικά όταν αγωνίζεται στην 2η κατηγορία, στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο. Επιλογή μου ο «άσος», εκτιμώντας πως μπορεί να λυγίσει οποιονδήποτε αντίπαλο στο «σπίτι» της, ακόμα και την σκληροτράχηλη Κλαμπ Ρεγκάτας.