Η διοργάνωση έχει φτάσει στα ημιτελικά και πλέον σήμερα θα βγει το ζευγάρι του τελικού, σε ένα ματς στο οποίο αν προκύψει ισοπαλία στο 90λεπτο θα ακολουθήσει παράταση και (αν χρειαστεί) πέναλτι.

Ο Ισημερινός μπήκε ως τρίτο στην φάση νοκ άουτ και πλεον είναι κοντά στη συμμετοχή του ακόμα και στον τελικό της διοργάνωσης. Είναι χαρακτηριστικό ότι στον 2ο όμιλο, κατάφερε να πάρει την προκριση στο τελευταίο ματς, όπου επικράτησε του Μεξικό με 1-0 και έτσι με 4 πόντους τερμάτισε στην 3η θέση, παίρνοντας όμως το εισιτήριο για τη φάση νοκ άουτ. Απο κει και πέρα εντυπωσίασε απέναντι στη Ουρουγουάη, όπου επικράτησε 3-1, ενώ στα προημιτελικά κέρδισε και τις ΗΠΑ με 2-1, σκοράροντας και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ούσα πλέον η μοναδική εκπρόσωπος της Νοτίου Αμερικής, η ομάδα του Ισημερινού συμμετέχει για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά της διοργάνωσης.
Πάνοπλος θα παραταχθεί ο Ισημερινός, καθώς ο 57χρόνος τεχνικός Σέλικο δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών στο σπουδαιότερο παιχνίδι της προπονητικής του καριέρας

Οι γηπεδούχοι έχουν φέρει τρία goal στα πέντε τελευταία ματς.

Απο την άλλη πλευρά η Ν.Κορέα μπορεί να ηττήθηκε στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων, ωστόσο στη συνέχεια σημείωσε δύο νίκες, απέναντι στη Νοτια Αφρική και Αργεντινή και πέρασε στη νοκ άουτ φάση. Επικράτησε 1-0 της Ιαπωνίας, ενώ απέναντι στη Σενεγάλη είχαν μεγάλη τύχη, αφού έγιναν φοβερά πράγματα για να πάρουν την πρόκριση.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ δις από τους αήττητους μέχρι εκείνο το σημείο Σενεγαλέζους, αλλά απάντησε με τον Λι Κανγκ Ιν (62') και τον Λι Τζι Σολ (90+8'), στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Με την ψυχολογική πλάστιγγα να γέρνει προς το μέρος τους, οι Κορεάτες προηγήθηκαν στο 96' με τον Τσο Γιούνγκ Γουκ, προτού έρθει η ψυχρολουσία της ισοφάρισης από τον Σις στο 120+1'.

Στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι όμως, παρά το γεγονός πως ξεκίνησαν με δύο αστοχίες, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την «αυτοχειρία» της Σενεγάλης και πέρασαν στους «4» για πρώτη φορά μετά το 1983!

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχουν μόλις μια ισοπαλία στα εννιά τελευταία ματς. Ενώ τέσσερα απο τα εννιά αυτά παιχνίδια ήταν 0-1 γκολ.

Πρόταση: Η Ν.Κορέα έχει μεγάλη ρέντα σε αυτό το τουρνουά, την ίδια ώρα που ο Ισημερινός έχει δείξει αρκετές.