Η Β. Ιρλανδία έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά στον όμιλο έχοντας πετύχει το απόλυτο κι έχει δημιουργήσει υψηλές προσδοκίες για να προκριθεί σε έναν αρκετά δύσκολο γκρουπ. Την ίδια ώρα η Λευκορωσία βρίσκεται στη τελευταία θέση.

Η Βόρειος Ιρλανδία ταξιδεύει στην έδρα της Λευκορωσίας προκειμένου να πετύχει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στα προκριματικά που θα την κρατήσει εντός της διεκδίκησης μίας εκ των δύο πρώτων θέσεων. Η αλήθεια είναι ότι ουδείς περίμενε από τη συγκεκριμένη ομάδα να έχει το απόλυτο στο ξεκίνημα της φάσης, αλλά τα έχει καταφέρει.

Πέρασε και από την έδρα Εσθονίας το Σάββατο και μάλιστα κάνοντας ανατροπή (2-1). Στο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 1-0, στην επανάληψη όμως έδειξε αποφασισμένη να ανατρέψει το σκορ, έγινε πιο επιθετική και δικαιώθηκε.

Η φιλοξενούμενη έχει φέρει εννιά no goal εκτός έδρας στα δέκα τελευταία ματς. Ωστόσο σε αυτή τη διαδρομή της προκριματικής φάσης έχει φέρει τρεις φορές 2-3 γκολ.
Απο την άλλη πλευρά η Λευκορωσία υπέστη ήττα εντός προγράμματος. Δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση απέναντι στην ανώτερη Γερμανία και γνώρισε μία δίκαιη ήττα με 2-0.

Οι γηπεδούχοι έχουν γνωρίσει τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς στον όμιλο, αλλα έχουν ηττηθεί απο Ολλανδία και Γερμανία. Γνωρίζουν ότι δεν έχουν ρεαλιστικές ελπίδες πρόκρισης, αλλά επιθυμούν να βελτιώσουν την εικόνα τους. Η Λευκορωσία έχει φέρει εννιά no goal και οκτώ under 2.5 στα 11 τελευταία ματς.

Στα αγωνιστικά ο προπονητής Κριτσένκο θα κάνει αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι απέναντι στη Γερμανία. Εκτός αποστολής έμειναν οι Χλεμπ (Μ, 80/6), Πουτσίλα (Μ, 56/6), Ρίος (Μ, 10/1), Παλίτσεβιτς (Α, 28/1) και Σίγκνεβιτς (Ε, 15/1).

Πρόταση: Η Λευκορωσία θέλει σε ένα ακόμα εντός έδρας ματς τουλάχιστον να σκοράρει. Η Βόρειος Ιρλανδία απο την πλευρά της έχει αποκτήσει ψυχολογία, αλλά δεν έγιν ξαφνικά Βραζιλία.