Στο Τορίνο η Σκουάντρα Ατζούρα έρχεται αντιμέτωπη με την Βοσνία λίγες ημέρες μετά την άνετη νίκη που πέτυχε στην Αθήνα επί της εθνικής μας ομάδας με 3-0 και το τελικό σκορ να έχει διαμορφωθεί από το πρώτο ημίχρονο.

H εθνική ομάδα του Μαντσίνι έκανε επίδειξη δύναμης και ανωτερότητας μέσα στο ΟΑΚΑ απέναντι σε μια ασύνδετη και άνευρη εθνική μας ομάδα πετυχαίνοντας τρία γκολ μέσα σε ένα 10λεπτο στο πρώτο ημίχρονο.
Αυτή η νίκη ήταν η 4/5 ματς σε όλες τις διοργανώσεις και η 3η συνεχόμενη στα προκριματικά του Euro2020 με τέρματα: 11-0 έχοντας κρατήσει συνολικά για 568 λεπτά απαραβίαστη τη ν εστία της.

Ο Ρομπέρτο Μαντσίνι μπορεί να χαμογελάει πλέον αφού έχοντας κλείσει ήδη έναν χρόνο στον πάγκο της ομάδας τα πρώτα δείγματα γραφής είναι κάτι παραπάνω από ενθαρρυντικά.
Ποτέ μου δεν είχα αμφιβολία πως οι Ιταλοί παίκτες είναι τοπ επιπέδου απλά χρειαζόταν λίγη υπομονή για να διαπιστώσουμε τα λάθη και τα κενά μας και να τα διορθώσουμε” αναφορικά με το στιλ που παίζει η Σκουάντρα Ατζουρα δήλωσε πως προτιμά το επιθετικό και κυρίαρχο ποδόσφαιρο.
Παραδοσιακά η εθνική έπαιζε ένα ποδόσφαιρο αναμονής και έψαχνε στις αντεπιθέσεις τα γκολ και τις νίκες ωστόσο αποφάσισα να παίξω πιο επιθετικά και να κυριαρχεί η ομάδα μου στο γήπεδο. Φυσικά έχω την τύχη να προπονώ και να δουλεύω με τεχνίτες και έξυπνους ποδοσφαιριστές.

Αναφορικά με την αποψινή τους αντίπαλο την Βοσνία δήλωσε πως διαθέτουν παίκτες παγκόσμιας κλάσης όπως ο Τζέκο και ο Πιάνιτς και οι νίκες της Φιλανδίας επί της Βοσνίας αλλά και της Τουρκίας απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία φανερώνουν πως σε αυτό το επίπεδο δεν υπάρχουν εύκολα ματς.

Εκτός οι: Πολιτάνο, Μπιράγκι και ο Σπινατζόλα ενώ στο “4-3-3” θα δούμε τον πρώτο σκόρερ του φετινού Καμπιονάτο τον 36χρονο Κουλιαρέλα στο “9” έχοντας στα πλευρά του τον Ινσίνιε και τον Κιέζα.

Η Βοσνία μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας στο Τάμπερε και να ήταν το “αφεντικό” στο ματς εντούτοις η Φιλανδία έπαιξε με τον χώρο και πιο έξυπνα και στο φινάλε πανηγύρισε μια δίκαιη νίκη με 2-0.
Αυτό ήταν το 2ο συνεχόμενο αρνητικό αποτέλεσμα για το εθνικό συγκρότημα του Ρόμπερτ Προσινέτσκι αφού είχε προηγηθεί η εντός έδρας ισοπαλία που είχε αποσπάσει η εθνική μας σε ένα ματς στο οποίο είχε βρεθεί με 2-0 πίσω στο σκορ από το πρώτο 15λεπτο.

Πλέον έχει υποχωρήσει στην 3η θέση μαζί με την εθνική μας και στο -2 από την Φιλανδία η οποία θεωρητικά θα έχει απόψε το πιο εύκολο έργο αντιμετωπίζοντας το Λιχτενστάιν εκτός έδρας.

Ο Πιάνιτς , ο οποίος είχε χάσει λόγω τιμωρίας το ματς στο Τάμπερε, τόνισε πως η εθνική του δεν θα επαναλάβει τα λάθη που έκανε σε εκείνη την αναμέτρηση ενώ ο ίδιος δήλωσε πανέτοιμος και πολύ χαρούμενος που θα αγωνιστεί απόψε κόντρα σε πολλούς συμπαίκτες του στην Γιουβέντους και στο γήπεδο του.

Δεν αναμένονται πολλές αλλαγές από τον Προσινέτσκι στο “4-2-3-1” με τον Πιάνιτς να επιστρέφει στο αρχικό σχήμα και στην μεσαία γραμμή όπου θα ηγηθεί με τον Τζέκο και πάλι στο “9” παρά το γεγονός πως δεν έχει βρει δίχτυα στα πέντε τελευταία παιχνίδια με το εθνόσημο. Εκτός ο αριστερός μπακ της Άρσεναλ Κολάσινατς και ο Ράντε Κρούνιτς της Έμπολι.

Προϊστορία: Μια και μοναδική φορά έχουν έλθει αντιμέτωποι η Βοσνία με την Ιταλία τον Νοέμβριο του 1996 σε φιλικό στο Σαράγεβο και οι γηπεδούχοι είχαν κερδίσει με 2-1.

* Η Ιταλία είναι σε πολύ καλό momentum σε αντίθεση με την Βοσνία. Ο Άσος είναι χαμηλά στο 1,28 αλλά σε combo με το Under 3,5 η απόδοση ανεβαίνει στο 1,83 και είναι αξιοπρεπής. Εναλλακτικά και το σύνολο τερμάτων 2-3 στο 2.00.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 1+ Under 3,5