Στο «Ενζενιάο» του Ρίο, το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο, βρίσκοντας τη Μποταφόγκο, στην 4η θέση με 15 βαθμούς, επτά περισσότερους από την 13η σημερινή της αντίπαλο.

Επικράτηση με 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της νεοφώτιστης CSA, βλέποντας τη Μποταφόγκο να πανηγυρίζει το πρώτο της «διπλό» στο φετινό πρωτάθλημα. Πέρα από αυτό όμως, σκαρφάλωσε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας και ένα ματς λιγότερο, καθώς εκκρεμεί η απόφαση από την ένσταση που έκανε από το εντός 0-1 από την πρωτοπόρο και πρωταθλήτρια, Παλμέιρας. Μοιρασμένο και με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την CSA, βλέποντας μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για τη Μποταφόγκο, με τις δύο ομάδες όμως να μένουν στο 0-0. Δραματική η εξέλιξη πάντως στην επανάληψη, με την CSA καλύτερη και μπροστά στο σκορ στο εξήντα δύο, με την ανατροπή όμως από τη Μποταφόγκο, κόντρα στην ροή του αγώνα, με το 1-1 αρχικά στο ογδόντα τρία, με κοντινό πλασέ του Σίσερο, ενώ το 2-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Άλεξ Σαντάνα. Τρεις νίκες για τη Μποταφόγκο (Μπαΐα 3-2, Φορταλέζα 1-0, Βάσκο 1-0), σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ενζενιάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αγχωτικό 1-0 φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη Φορταλέζα, το οποίο έφερε την Γκρέμιο, έστω και οριακά, εκτός επικίνδυνης ζώνης. Φλύαρη και άστοχη η Γκρέμιο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Φορταλέζα, στο οποίο μάλιστα έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο της, να γίνει απρόσμενα απειλητική. Καλύτερη πάντως στην επανάληψη, έστω και αν δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, με το 1-0 στο ενενήντα, με ψύχραιμο πλασέ του Πεπέ, ο οποίος αποδείχθηκε η «χρυσή» αλλαγή για την ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε. Δύο ισοπαλίες (Αβαΐ 1-1, Κορίνθιανς 0-0) και ισάριθμες ήττες (Σεαρά 1-2, Μπαΐα 0-1) για την Γκρέμιο, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Πόρτο Αλέγκρε, ενώ με την εθνική Βραζιλίας για το Κόπα Αμέρικα, ο επιθετικός Έβερτον.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Μποταφόγκο, τρεις για την Γκρέμιο και τέσσερις ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Ρίο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Λιμπερταδόρες).

Ιδιαίτερα αποτελεσματική εντός η σκληροτράχηλη Μποταφόγκο, την στιγμή που η Γκρέμιο χάνει αρκετή από την δύναμη της μακριά από το γήπεδο της, με απόδειξη πως παραμένει χωρίς νίκη σε πέντε συνολικά ματς σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Αδικαιολόγητος, βάσει των παραπάνω, ο τίτλος του φαβορί στην Γκρέμιο στο σετ των τιμών, ποντάροντας με αρκετό ρίσκο στη Μποταφόγκο. Επιπλέον, για τους μη τολμηρούς, δεκτή και η κάλυψη.