Στο ουδέτερο «Μανέ Γκαρίντσα» της Μπραζίλια και όχι στην φυσική έδρα της CSA, το «Ρέι Πελέ», το συγκεκριμένο ματς, με την επιλογή αυτή της νεοφώτιστης ομάδας του Μασεϊό να είναι καθαρά για εισπρακτικούς λόγους, καθώς η Φλαμένγκο έχει εκεί αρκετούς οπαδούς.

Οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εικόνας, 1-2 φιλοξενώντας τη Μποταφόγκο, το οποίο διατήρησε την CSA, εντός επικίνδυνης ζώνης, ενώ πρώτη ήττα ταυτόχρονα για τη νεοφώτιστη ομάδα από το Μασεϊό στο «Ρέι Πελέ». Μοιρασμένο και με σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν το πρώτο ημίχρονο στο ματς με τη Μποταφόγκο, βλέποντας μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι για τους φιλοξενούμενους, με τις δύο ομάδες όμως να μένουν στο 0-0. Δραματική η εξέλιξη πάντως στην επανάληψη, με την CSA καλύτερη και μπροστά στο σκορ στο εξήντα δύο, με εντυπωσιακή κεφαλιά ψαράκι του Καρλίνιος, αλλά ανατροπή ακολούθως από τη Μποταφόγκο, κόντρα στην ροή του αγώνα, με το 1-1 στο ογδόντα τρία και το 1-2 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη (Γκοϊάς 1-0), δύο ισοπαλίες (Παλμέιρας 1-1, Σάντος 0-0) και το 1-2 που προαναφέρθηκε από τη Μποταφόγκο για την CSA, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ρέι Πελέ», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Λουσιάνο Καστάν και ο μπακ χαφ Νάλντο.

Στον αντίποδα, 0-0 στο ντέρμπι μίσους με την Φλουμινένσε στο «Μαρακανά», με την Φλαμένγκο τυπικά φιλοξενούμενη, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να βάζει τέλος στο νικηφόρο σερί της νέας ομάδας του Πορτογάλου, Ζορζ Ζεσούς, ο οποίος αναλαμβάνει επίσημα μετά το Κόπα Αμέρικα. Σπουδαίες ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ντέρμπι με την Φλουμινένσε, περισσότερες πάντως για την Φλαμένγκο, η οποία είχε μεταξύ αυτών ένα δοκάρι αλλά και κορυφαίο ταυτόχρονα τον γκολκίπερ Ντιέγκο Άλβες. Δύο ισοπαλίες (Σάο Πάολο 1-1, Φλουμινένσε 0-0) και ισάριθμες ήττες (Ιντερνασιονάλ 1-2, Ατλέτικο Μινέιρο 1-2) για την Φλαμένγκο, σε τέσσερα εκτός έδρας ματς στο Μπραζιλεϊράο, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο δεξιός μπακ Παρά και διεθνείς ο αριστερός ακραίος αμυντικός Τράουκο και οι μέσοι Κουεγιάρ και Ντε Αρασκαέτα.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την CSA.

Φαβορί η Φλαμένγκο, αλλά απελπιστικά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, θα ποντάρω στην επικράτησης της από το πρώτο ημίχρονο.