Σε ρόλο φαβορί η Ιντερνασιονάλ φιλοξενώντας τη Μπαΐα, βλέποντας την ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε να ψάχνει όχι μόνο την επιστροφή στα τρίποντα, αλλά και την διατήρηση ταυτόχρονα του απόλυτου στο «Μπέιρα Ρίο».

Ήττα με 1-2 το Σάββατο στο Ρίο από την Βάσκο, βλέποντας να παίρνει τέλος για την Ιντερνασιονάλ το αήττητο σερί που είχε προηγηθεί, θυμίζοντας πως είχε επικρατήσει στο «Μπέιρα Ρίο», 3-1 της Κρουζέιρο, 2-0 της CSA, 2-0 της Αβαΐ, ενώ είχε αποσπάσει ενδιάμεσα αυτών λευκή ισοπαλία από την Σάντος στο «Βίλα Μπελμίρο». Πραγματικό σοκ για την Ιντερνασιονάλ, τα δύο τέρματα που δέχθηκε στο ματς με την Βάσκο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, την στιγμή μάλιστα που ήταν αυτή που είχε νωρίτερα πιο σημαντικές ευκαιρίες από την αντίπαλο της. Καλύτερη πάντως στην επανάληψη, χωρίς όμως να καταφέρει τίποτα περισσότερο από τη μείωση του σκορ στο πενήντα έξι, από το φαλτσαριστό εντός περιοχής σουτ του Έμερσον Σάντος. Τέσσερις νίκες (Φλαμένγκο 2-1, Κρουζέιρο 3-1, CSA 2-0, Αβαΐ 2-0) για την Ιντερνασιονάλ, σε ισάριθμα ματς στο «Μπέιρα Ρίο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο στόπερ Έμερσον Σάντος και με την εθνική Περού ο επιθετικός Γκερέρο.

Στον αντίποδα, 0-0 στο «Καστελάο» της Φορταλέζα με την τοπική Σεαρά, με τη Μπαΐα αήττητη πλέον για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική, έχοντας προηγηθεί, το 0-0 με την Σάο Πάολο στο «Μορουμπί», το 3-2 στο Σαλβαντόρ με την Φλουμινένσε και το 1-0 φιλοξενώντας την Γκρέμιο. Κυρίαρχος η Σεαρά στο μεταξύ τους ματς, με σημείο αναφοράς πάντως, πως η Μπαΐα στις δύο φορές που πέρασε την σέντρα, είχε ισάριθμα δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο. Δύο ισοπαλίες (Σάο Πάολο 0-0, Σεαρά 0-0) και ισάριθμες ήττες (Μποταφόγκο 2-3, Ατλέτικο Παραναένσε 0-1) για τη Μπαΐα, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το Σαλβαντόρ, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Γκρέγκορ.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ιντερνασιονάλ και δύο για τη Μπαΐα, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μπέιρα Ρίο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Ιδιαίτερα αποτελεσματική η Ιντερνασιονάλ στο «Μπέιρα Ρίο», όπου διατηρεί το απόλυτο στο φετινό Μπραζιλεϊράο, έχοντας το προβάδισμα και στο σημερινό ματς. Επιπλέον, σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Μπαΐα, εκτιμώντας όμως πως έχει ξεπεράσει το ταβάνι της.