Στο ουδέτερο «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά, ο δεύτερος τελικός των πλέι οφ του Απερτούρα, καθώς η φυσική έδρα της Ντεπορτίβο Πάστο δεν πληροί τις προϋποθέσεις για τελικό πρωταθλήματος, σημειώνοντας πως η Τζούνιορ έχει προβάδισμα, μετά το υπέρ της 1-0 στην πρώτη μονομαχία τους στη Μπαρανκίγια.

Αξίζει να τονιστεί, πως δεν έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση επικράτησης της Ντεπορτίβο Πάστο με οποιοδήποτε σκορ, αλλά με ένα τέρμα διαφορά, ακολουθεί απευθείας η διαδικασία των πέναλτι. Κυρίαρχος η Τζούνιορ στον πρώτο τελικό στη Μπαρανκίγια, πιέζοντας ασφυκτικά την αντίπαλο της, καταφέρνοντας τελικά να λυγίσει τη Ντεπορτίβο Πάστο, με ένα εκτός περιοχής σουτ του Σαμπουέζα, στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό. Χαρακτηριστικό μάλιστα, πως ο 30χρονος Αργεντινός μέσος, είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα, ένα λεπτό νωρίτερα.

Στην 6η θέση της κανονικής διάρκειας του Απερτούρα η Ντεπορτίβο Πάστο, η οποία έκανε την έκπληξη στην φάση των ομίλων των πλέι οφ, τερματίζοντας στην 1η θέση του 1ου γκρουπ. Πιο συγκεκριμένα, επικράτηση με 3-0 την τελευταία αγωνιστική φιλοξενώντας την Ουνιόν Μαγκνταλένα, «κλέβοντας» την πρόκριση από την 1η στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, Μιγιονάριος, η οποία την ίδια ώρα «αυτοκτόνησε» με το εντός 1-2 από την Αμέρικα Κάλι, σε ένα ματς όπου έπαιρνε την πρόκριση ακόμα και με ισοπαλία.

Στην άλλη πλευρά, δραματική η πρόκριση και της Τζούνιορ την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, καθώς πήρε την πρωτιά στο 2ο γκρουπ λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων από την ισόβαθμη Ντεπόρτες Τολίμα. Σπουδαίο 3-2 για την Τζούνιορ στο Μεντεγίν σε βάρος της Ατλέτικο Νασιονάλ, βλέποντας το αποτέλεσμα αυτό να δίνει την ευκαιρία στην πρωταθλήτρια Κολομβίας να υπερασπιστεί τον τίτλο της, ενώ 2-1 για τη Ντεπόρτες Τολίμα την ίδια ώρα στην έδρα της Ντεπορτίβο Κάλι.

Προϊστορία: Έξι νίκες για τη Ντεπορτίβο Πάστο, δύο για την Τζούνιορ και τέσσερις ισοπαλίες, στις 12 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Το σετ των τιμών, δεν αντικατοπτρίζει την απόσταση των δύο ομάδων, με αδικαιολόγητο τον τίτλο του φαβορί για τη Ντεπορτίβο Πάστο, ειδικά στο ουδέτερο «Ελ Καμπίν». Για δύο αποτελέσματα η Τζούνιορ στον σημερινό επαναληπτικό, εκτιμώντας πως θα παραμένει αλώβητη στη Μπογκοτά και θα διατηρήσει τον τίτλο της.