Στο «Σέρα Ντουράντα» της Γκοϊανίας, το ματς που ολοκληρώνει χρονικά το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο, βρίσκοντας την τοπική Γκοϊάς, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 9η θέση με 12 βαθμούς, δύο περισσότερους από την 12η σημερινή της αντίπαλο.

Επικράτηση με 3-1 την Δευτέρα φιλοξενώντας την Σαπεκοένσε, βλέποντας την Γκοϊάς να επιστρέφει στα τρίποντα, μετά την ήττα στο Μασεϊό από την τοπική και νεοφώτιστη CSA (0-1). Σημείο αναφοράς μάλιστα, πως είναι η μία από τις δύο ομάδες, με την άλλη να είναι η Μποταφόγκο, που δεν έχουν ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Σαπεκοένσε, με την Γκοϊάς μπροστά στο σκορ με πέναλτι του Καΐκι, μετά από έλεγχο του VAR, στο τριάντα επτά, με άμεση όμως την «απάντηση» των φιλοξενούμενων, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό. Καλύτερη πάντως στην επανάληψη η Γκοϊάς, η οποία εκμεταλλεύτηκε και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο εξήντα έξι, με το 2-1 με διαγώνιο σουτ του Τζέφερσον, στο εβδομήντα οκτώ, ενώ το 3-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, από νέο πέναλτι του Καΐκι. Τρεις νίκες (Σεαρά 2-1, Μποταφόγκο 1-0, Σαπεκοένσε 3-1) και μία ήττα (Σάο Πάολο 1-2) για την Γκοϊάς, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στην Γκοϊανία, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Ατλέτικο Παραναένσε την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της πρωταθλήτριας Παλμέιρας και «φυσιολογική» η ήττα της με 0-1, παρά την καλή της εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Πιο απειλητική η Ατλέτικο Παραναένσε στο πρώτο μέρος, έχοντας την ατυχία όμως να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα ο γκολκίπερ της Παλμέιρας, Βέβερτον, ενώ παθητική στην επανάληψη, δίνοντας την ευκαιρία στην πρωταθλήτρια Βραζιλίας να πιέσει και να βρει τελικά το δρόμο προς τα δίχτυα με πέναλτι, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Μία ισοπαλία (Σαπεκοένσε 1-1) και τρεις ήττες (Φορταλέζα 1-2, Φλαμένγκο 2-3, Παλμέιρας 0-1) για την Ατλέτικο Παραναένσε, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την «Αρένα ντα Μπαϊσάντα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Γκοϊάς και μία για την Ατλέτικο Παραναένσε, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Σέρα Ντουράντα» της Γκοϊανίας.

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, την αποτελεσματικότητα της Γκοϊάς το τελευταίο διάστημα στο «Σέρα Ντουράντα», το κόμπλεξ που βγάζει η Ατλέτικο Παραναένσε αλλά και την αδυναμία της να φτάσει σε θετικά αποτελέσματα, μακριά από το γήπεδο της.