Στο Γκρενόμπλ ο Καναδάς υποδέχεται την Νέα Ζηλανδία για την 2η αγωνιστική στον 5ο όμιλο και με νίκη θα σφραγίσει την πρόκριση της στα νοκ άουτ έχοντας ήδη κερδίσει το Καμερούν στην πρεμιέρα.

Το συγκρότημα του Κένεθ Χάινερ Μόλερ κέρδισε το Καμερούν με 1-0 και αδικείται που δεν κέρδισε με μεγαλύτερο σκορ αφού είχε 74% (!) κατοχή της μπάλας και 16 (!) ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία.

Οι Αφρικανές το μόνο που έκαναν ήταν να αμύνονται μαζικά και βαθειά σε όλο το ματς στοχεύοντας στο πως να καταστρέψουν το παιχνίδι των αντιπάλων τους για να κρατήσουν χαμηλά το σκορ.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης το πέτυχε η 23χρονο αμυντικός της Λυών Καντίσα Μπιούκαναν στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου αλλά -κακά τα ψέμματα- το “βαρύ πυροβολικό” της ομάδας είναι η αρχηγός Κρίστιν Σινκλέρ η οποία με 181 γκολ που μετράει με το εθνόσημο σε 283 συμμετοχές χρειάζεται ακόμη τέσσερα γκολ για να γίνει η 1η σκόρερ – σε Άνδρες και Γυναίκες -εν ενεργεία σε επίπεδο εθνικών ομάδων.

Αυτό δεν σημαίνει πως όλη η ομάδα βασίζεται μόνο σε μια παίκτρια αφού τα τελευταία χρόνια έχουν μπει επάξια στην ελίτ του γυναικείου ποδοσφαίρου παγκοσμίως.
Στο Μουντιάλ του 2015 που διοργάνωσαν στην χώρα τους έφτασαν μέχρι τους “8” ενώ έναν χρόνο αργότερα στους Ολυμπιακούς Αγώνες πήραν το Χάλκινο Μετάλλιο.
Έχουν συμπληρώσει 10 ματς αήττητες και είναι ένα από τα μεγάλα αουτσάιντερ για την κατάκτηση του τροπαίου αλλά θα είναι μεγάλη αποτυχία εάν δεν περάσουν τον όμιλο και δεν προχωρήσουν κάπως και στα νόκ άουτ.

Η Νέα Ζηλανδία μπορεί να κέρδισε την πρόκριση της στα τελικά του Μουντιάλ ούσα η τελευταία χρονικά από τις 24 συνολικά αλλά στα προκριματικά σκόραρε 43 γκολ.
Ωστόσο δεν πρέπει να παραλείψουμε το γεγονός πως και στις τέσσερις προηγούμενες παρουσίες τους σε Μουντιάλ όχι μόνο δεν πέρασαν από την φάση των ομίλων αλλά τερμάτισαν και στην τελευταία θέση.

Μπορεί η πρόσφατη νίκη τους σε φιλικό ματς πριν την έναρξη του Παγκοσμίου Κυπέλλου απέναντι στην Αγγλία να γέμισε προσδοκίες για κάτι καλό αλλά στα επίσημα παιχνίδια τους παρουσιάζονται ιδιαίτερα αγχωμένες και άστοχες.

Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως δεν έχουν βρει δίχτυα εδώ και 220 λεπτά.

Έτσι στην καλύτερη των περιπτώσεων να μαζεύουν κάποιους βαθμούς από ισοπαλίες δεξιά και αριστερά όπως παραλίγο να γίνει στην πρεμιέρα τους όπου τελικά “λύγισαν” στο 92ο λεπτό από την ανώτερη τους έτσι και αλλιώς Ολλανδία.

Προϊστορία: Σε πέντε μεταξύ τους παιχνίδια ο Καναδάς αριθμεί τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες δίχως να δεχτεί ούτε ένα γκολ.

* Το 1,40 που δίνει στο διαδίκτυο ο Άσος πολύ δύσκολα θα σπάσει. Από εκεί και πέρα σε Fun Bet να βρει δίχτυα η αρχηγός Κρίστιν Σινκλέρ ( 181 γκολ σε 283 συμμετοχές) στο 90λεπτο και να επικρατήσουν οι παίκτριες του Κένεθ Χάινερ Μόλερ σε combo με Over 2,5 στο 2,75.