Στο «Κάρλος Μπελμόντε» ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου, με τη Μαγιόρκα με σημαντικό προβάδισμα, μετά το υπέρ της 2-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς την Πέμπτη το βράδυ στο γήπεδο της.

Να σημειωθεί, πως στα ημιτελικά των πλέι οφ ανόδου, έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Αλμπαθέτε με 2-0, ακολουθεί ημίωρη παράταση, όχι όμως η διαδικασία των πέναλτι αν δεν αλλάξει κάτι, καθώς την πρόκριση παίρνει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Να τονιστεί επίσης, πως στον τελικό περιμένει ήδη η Λα Κορούνια, η οποία ξεπέρασε με δύο νίκες το εμπόδιο της Μάλαγα, καθώς επικράτησε 4-2 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο «Ριαθόρ» και 1-0 στον χθεσινό επαναληπτικό στο «Ροσαλέδα».

Πιο απειλητική και πιο «πεινασμένη» για τη νίκη στο πρώτο ματς η Μαγιόρκα, σε σχέση με την αδικαιολόγητα παθητική Αλμπαθέτε, με το 1-0 στο εικοστό τρίτο λεπτό, με ψύχραιμο πλασέ του Αργεντινού μέσου, Λέο Σουάρες. Δικαιολογημένα ακολούθως τα παράπονα και των δύο ομάδων, για πέναλτι μαρς που τους αρνήθηκε ο διαιτητής, με το 2-0 για τη Μαγιόρκα, ένα λεπτό πριν το φινάλε, με εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Ντάνι Ροντρίγκες.

Στην 4η θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος η Αλμπαθέτε, η οποία σε περίπτωση που καταφέρει να επικρατήσει με το ίδιο σκορ, έχει το αβαντάζ, καθώς τερμάτισε ψηλότερα από την σημερινή της αντίπαλο. Εννέα νίκες, δέκα ισοπαλίες και δύο ήττες για την Αλμπαθέτε, σε 21 ματς στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στο «Κάρλος Μπελμόντε», ενώ με πρόβλημα, ο στόπερ Αρόγιο. Στην άλλη πλευρά, στην 5η θέση οι «νησιώτες», με απολογισμό τέσσερις νίκες, οκτώ ισοπαλίες και εννέα ήττες, σε 21 ματς στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος μακριά από το γήπεδο τους, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει του σημερινού επαναληπτικού.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Αλμπαθέτε, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μαγιόρκα. Πιο συγκεκριμένα, 4-2 το 2015, επιστρέφοντας μάλιστα στο συγκεκριμένο ματς από 0-2, 1-0 το 2016, ενώ 2-0 στην κανονική διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική στο «Κάρλος Μπελμόντε» η Αλμπαθέτε και με καλή προϊστορία την τελευταία δεκαετία κόντρα στη Μαγιόρκα, εκτιμώντας πως θα είναι βελτιωμένη σε σχέση με το 0-2 του πρώτου ημιτελικού την Πέμπτη. Επιλογή μου ο «άσος», ανεξάρτητα του αν καταφέρει ή όχι να φτάσει στην πρόκριση.