Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, βλέποντας την Βάασα να ψάχνει το πρώτο της τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα, την στιγμή που με νίκη η Κουόπιο θα βρεθεί στο -1 από την πρωτοπόρο Ίντερ Τούρκου.

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Χέλσινγκφορς, βλέποντας την Βάασα με το αποτέλεσμα αυτό, όχι μόνο να παραμένει σταθερά στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά να είναι ταυτόχρονα και η μοναδική ομάδα που δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Σε ρηχά νερά η Βάασα στο ματς με την Χέλσινγκφορς, με κολακευτικό μάλιστα, βάσει εικόνας, το 1-2 από την αντίπαλο της, σημειώνοντας πως μείωσε το σκορ με τον Εμπουέλε, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Βάασα, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου, για τον 27χρονος επιθετικό, Κώστα Σταυροθανασόπουλο.

Στην άλλη πλευρά, δύο συνεχόμενες πολύ δύσκολες εντός έδρας αναμετρήσεις για την Κουόπιο, επικρατώντας πρώτα 1-0 της Ίλβες, σημειώνοντας μάλιστα πως υποχρέωσε την κυπελλούχο Φινλανδίας στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ 0-1 ακολούθως από την Σεϊναγιόεν. Καλύτερη η Σεϊναγιόεν στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο είχε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι και στο οποίο βρέθηκε δίκαια μπροστά στο σκορ στο τεσσαρακοστό λεπτό. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με τα ηνία του αγώνα στην Κουόπιο, η οποία πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς πάντως να τα καταφέρει, σημειώνοντας πως πέρα από τις ευκαιρίες, είχε και αυτή με την σειρά της, ένα οριζόντιο δοκάρι. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Κουόπιο, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Ντιαλό.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Βάασα, έξι για την Κουόπιο και πέντε ισοπαλίες, στις 16 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά η Βάασα, εκτιμώντας πως η Κουόπιο έχει το προβάδισμα, παρά το γεγονός πως δεν έχει σταθερότητα στην απόδοση της.