Στο «Ιντιπέντενς Παρκ» του Κίνγκστον, το δεύτερο χρονικά ματς του 3ου ομίλου, ανάμεσα στην γηπεδούχο Τζαμάικα και την Ονδούρα, σημειώνοντας πως λίγες ώρες νωρίτερα, στον άλλο αγώνα του συγκεκριμένου γκρουπ, στο ίδιο γήπεδο, θα διεξαχθεί η αναμέτρηση του Κουρασάο με το Ελ Σαλβαδόρ.

Έξι φορές νικήτρια του κυπέλλου Καραϊβικής η Τζαμάικα, ενώ επιτυχία σίγουρα το ότι ήταν φιναλίστ στα δύο προηγούμενα Γκολντ Καπ, όπου ως αουτσάιντερ λύγισε στις λεπτομέρειες τόσο το 2015 από το Μεξικό (1-3), όσο και από τις Ηνωμένες Πολιτείες (1-2) το 2017, όταν και είδε την αντίπαλο της να βρίσκει το νικητήριο τέρμα, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Με μεγάλες προσδοκίες και στην φετινή διοργάνωση, ειδικά από την στιγμή που διοργανώνει τον 3ο όμιλο, έχοντας μεγάλο αστέρι τον μέσο Λέον Μπέιλι της Λεβερκούζεν. Τρεις νίκες και μία ήττα επίσης, ο απολογισμός της Τζαμάικα στα προκριματικά, με 4-0 σε βάρος των Νησιών Κέιμαν, 6-0 με το Μπονέιρ και 2-1 με το Σουρινάμ, ενώ 0-2 στο τελευταίο ματς από το Ελ Σαλβαδόρ.

Στον αντίποδα, νικήτρια του Γκολντ Καπ το 1981, ενώ δύο φορές φιναλίστ, το 1985 και το 1991, όπου γνώρισε την ήττα στον τελικό από τον Καναδά και τις Ηνωμένες Πολιτείες, αντίστοιχα. Αποκλεισμός στα μπαράζ του Μουντιάλ από την Αυστραλία, με 0-0 στο πρώτο ματς στην Ονδούρα και 1-3 στον επαναληπτικό στο Σίδνεϊ, ενώ βαρύ 0-7 από την Βραζιλία στο Πόρτο Αλέγκρε, στο τελευταίο της φιλικό πριν το Γκολντ Καπ, ενώ από το ρόστερ ξεχωρίζουν οι αμυντικοί Φιγκερόα (Χιούστον) και Ισαγκίρε (Σέλτικ) και οι επιθετικοί του Χιούστον Έλις και Ρομέλ Κιότο.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 2-2 το 2013, σε ματς τότε για τα προκριματικά του Μουντιάλ, στο μοναδικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Τζαμάικα.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για μονομαχία δύο ισάξιων σχεδόν ομάδων. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας καθαρά στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.