Το δεύτερο χρονικά ματς της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου, το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί και «τελικός» πρωτιάς, καθώς τόσο το Μεξικό όσο και ο Καναδάς έδειξαν στην πρεμιέρα πως δεν έχουν πρόβλημα στο συγκεκριμένο γκρουπ απέναντι στην Κούβα και τη Μαρτινίκα.

Κανένα απολύτως πρόβλημα για το Μεξικό στο ματς της πρεμιέρας με την Κούβα, βλέποντας την ομάδα του 56χρονου Αργεντινού, Χεράρδο Μαρτίνο, να διαλύει την αντίπαλο του με 7-0. Ο χορός των γκολ άνοιξε στο δεύτερο μόλις λεπτό από τον Αντούνα, ο οποίος σημείωσε τρία συνολικά τέρματα, δύο επίσης από τον επιθετικό της Γουλβς, Ραούλ Χιμένες, ενώ από ένα οι Ρέγες και Βέγκα. Αυτή μάλιστα, ήταν η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Μεξικού, μετά το «καρέ» που είχε πετύχει στα φιλικά που έδωσε στις Ηνωμένες Πολιτείες απέναντι σε ομάδες της Νότιας Αμερικής, όπου επικράτησε κατά σειρά της Χιλής (3-1), της Παραγουάης (4-2), της Βενεζουέλας (3-1) και του Εκουαδόρ (3-2). Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Κανένα απολύτως πρόβλημα όμως, περνώντας στην άλλη πλευρά και για τον Καναδά, ο οποίος προβληματίστηκε μόνο στο πρώτο ημίωρο στο ματς της πρεμιέρας με τη Μαρτινίκα. Τα δύο πρώτα τέρματα της ομάδας του Καναδά, από τον 19χρονο επιθετικό της Γάνδης, Τζόναθαν Ντέιβιντ (33΄, 53΄), το 3-0 από το μέσο της Κάρντιφ, Χόιλετ, στο εξήντα τρία, ενώ ο χαφ της Ρέιντζερς, Σκοτ Άρφιλντ, αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 4-0, στο εξηκοστό έβδομο λεπτό. Έκτη σερί νίκη για τον Καναδά, έχοντας προηγηθεί, το 1-0 σε φιλικό σε βάρος της Νέας Ζηλανδίας και το «καρέ» στα προκριματικά του Γκολντ Καπ, απέναντι στις Παρθένες Νήσους (8-0), την Δομίνικα (5-0), τα Σεντ Κιτς και Νέβις (1-0) και την Γαλλική Γουϊάνα (4-1). Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για το Μεξικό το 2013 στην Ουάσινγκτον, στην φάση των ομίλων τότε του Γκολντ Καπ, στη μοναδική τους μονομαχία στην συγκεκριμένη διοργάνωση, για την τελευταία δεκαετία.

Φαβορί τόσο αγωνιστικά όσο και στο σετ των τιμών το Μεξικό. Παρόλα αυτά, απελπιστικά χαμηλή η τιμή που το συνοδεύει, ειδικά από την στιγμή που απέναντι υπάρχει ένας ποιοτικός και χωρίς πίεση, αντίπαλος.