Στο «Μορουμπί» του Σάο Πάολο, το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο, με την Κολομβία και το Κατάρ να έρχονται από σπουδαίες επιτυχίες στην πρεμιέρα, στις μονομαχίες τους με την Αργεντινή και την Παραγουάη, αντίστοιχα.

Εξαιρετική, κατά διαστήματα, εμφάνιση από την Κολομβία στην πρεμιέρα στην αναμέτρηση της με την Αργεντινή και σπουδαίο 2-0 για την ομάδα του 66χρονου Πορτογάλου, Κάρλος Κεϊρός (φωτό), καθώς εκμεταλλεύτηκε την φλυαρία και την ψυχολογική πίεση της «μεγάλης» αντιπάλου της. Βασικός στόχος για την Κολομβία να εξουδετερώσει τα ατού της Αργεντινής, κάτι το οποίο κατάφερε με απόλυτη επιτυχία, ενώ ιδιαίτερα απειλητική σε κάθε της κόντρα, χτυπώντας δις στο τελευταίο εικοσάλεπτο του ματς, με τις «χρυσές», όπως αποδείχθηκαν, αλλαγές τους Κάρλος Κεϊρός, τον Μαρτίνες (Αμέρικα) και τον Σαπάτα (Αταλάντα). Το 1-0 με εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μαρτίνες στο εβδομήντα ένα, ενώ το 2-0 με κοντινό πλασέ του Σαπάτα, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Μελανό σημείο, ο τραυματισμός του επιθετικού της Φιορεντίνα, Μουριέλ, ο οποίος χάνει το υπόλοιπο της διοργάνωσης.

Στην άλλη πλευρά, 2-2 από το Κατάρ στο ματς με την Παραγουάη, βλέποντας τους πρωταθλητές Ασίας να «τιμωρούν» την αντίπαλο τους, που πίστεψε πως το ματς τέλειωσε στο πεντηκοστό έκτο λεπτό, όταν και πήρε στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, προβάδισμα δύο τερμάτων. Η μείωση του σκορ με εκπληκτικό εκτός περιοχής σουτ του Αλμοές Αλί, στο εξήντα οκτώ, ενώ το 2-2, από αυτογκόλ του Ρόχας, στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό ματς, θα είναι το πρώτο στην ιστορία των δύο ομάδων, καθώς δεν έχουν βρεθεί ποτέ αντιμέτωπες στο παρελθόν.

Φαβορί η Κολομβία, αλλά πολύ χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό, έχοντας γνώμονα και την άγνοια κινδύνου που έδειξε το Κατάρ στο ματς της πρεμιέρας.