Ζητούμενο για τις δύο ομάδες απόψε είναι η νίκη, προκειμένου να αυξήσουν τις όποιες ελπίδες έχουν για πρόκριση ως μια απο τις καλυτερες τριτες των ομίλων. Ασφαλώς σε πιο δύσκολη θέση βρίσκεται η Σκωτία που μετράει δύο ήττες σε ισάριθμα ματς. Η Αργεντινή σε ενδεχόμενο νίκης έχει αυξημένες πιθανότητες για περάσει στη νοκ άουτ φάση.

Η Σκωτία σε κανένα παιχνίδι απο τα δύο που έδωσε δεν παράτησε την προσπάθεια. Ηττήθηκε τόσο απο την Αγγλία όσο και απο την Ιαπωνία με το ίδιο σκορ (2-1) και σε κάποιες περιπτώσεις αδίκησε τον εαυτό της.

Πάντως στο τελευταίο ματς απέναντι στην Ιαπωνία δέχτηκε νωρίς δύο γκολ και στη συνέχεια ήταν πολύ δύσκολο να πάρει κάτι απο το παιχνίδι. Σκόραρε στο 2ο ημίχρονο, αλλά μέχρι εκεί.

Με νίκη μπορεί να ελπίζει για να προκριθεί ως μία από τις καλύτερες 3ες των ομίλων. Με ισοπαλία ή ήττα επιστρέφει στη πατρίδα της. Δεν πρέπει όμως να ξεχάσουμε ότι αυτή ήταν η πρώτη παρουσία της σε μεγάλη διοργάνωση.

Η Αργεντινή απο την πλευρά της έχει ένα πόντο στον όμιλο, χωρις να έχει καταφέρει να σκοράρει. Και όποιος δεν σκοράρει δεν κερδίζει. Στην πρεμιέρα έφερε 0-0 με την Ιαπωνία, ενώ την 2η αγωνιστική ηττήθηκε 1-0 απο την Αγγλία. Παρουσιάζει δυσκολίες στο να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες, ενώ στο παιχνίδι με την Αγγλία, η τερματοφύλακας Κορέα έπιασε τα άπιαστα για να μείνει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Αργεντινή παραμένει χωρίς γκολ στα τελευταία 210 αγωνιστικά λεπτά σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Θέλει μόνο τη νίκη για να πιάσει τους τέσσερις βαθμούς και να διαπιστώσει αν μπορεί να περάσει ως μια απο τις καλύτερες 3ες.

Πρόταση: Είναι σαφές ότι αμφότερες έχουν μεγάλη αδυναμία στο σκοράρισμα. Και ως εκ τούτου, απο την στιγμή που δεν εμπνέουν μεγάλη εμπιστοσύνη, θα προτιμήσουμε τα λιγα τερματα.

Πρόταση: Under 2.5