Πολύ σπουδαίο βαθμολογικά το ματς στο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε, ανάμεσα στην Βολιβία και την Βενεζουέλα, σημειώνοντας πως την ίδια ώρα στην «Αρένα Κορίνθιανς» του Σάο Πάολο, μονομαχούν για το άλλο ματς του 1ου ομίλου, το Περού με την διοργανώτρια Βραζιλία.

Τέσσερις βαθμοί για την Βραζιλία και το Περού, δύο για την Βενεζουέλα, ενώ στο μηδέν η Βολιβία. Μονόδρομος η νίκη για την Βολιβία, καθώς θα την κρατήσει «ζωντανή» στην διεκδίκηση της πρόκρισης, περιμένοντας βέβαια και τα αποτελέσματα των άλλων ομίλων για να δει αν είναι η μία από τις δύο καλύτερες τρίτες ομάδες. Η νίκη ζητούμενο και για την Βενεζουέλα, καθώς με νίκη θα είναι στα προημιτελικά ανεξάρτητα του τι γίνεται στο ματς του Περού με την Βραζιλία. Με τρίποντο και ισοπαλία μάλιστα στο άλλο ματς, έχουμε τριπλή ισοβαθμία, με πρώτο κριτήριο την διαφορά τερμάτων και ακολούθως την καλύτερη επίθεση. Σε περίπτωση ισοπαλίας σήμερα με την Βολιβία, η Βενεζουέλα θα μείνει στους τρεις βαθμούς και θα πρέπει να περιμένει τα αποτελέσματα των άλλων ομίλων για να δει αν είναι η μία από τις δύο καλύτερες δεύτερες ομάδες.

Χωρίς βαθμό η Βολιβία στα δύο πρώτα της ματς, λυγίζοντας φυσιολογικά 0-3 στην πρεμιέρα από την διοργανώτρια Βραζιλία, ενώ 1-3 την προηγούμενη αγωνιστική από το Περού, παρά το γεγονός πως βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο εικοστό όγδοο λεπτό, με πέναλτι του Μορένο. Αδικαιολόγητη πάντως στην συνέχεια η καθίζηση της Βολιβίας, με πολύ καθοριστικό το 1-1 για το Περού, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄). Η ανατροπή από το Περού στο πενήντα πέντε, λίγες αλλά σημαντικές φάσεις εκατέρωθεν στην συνέχεια, καθώς το ματς έγινε θρίλερ, με το τρίτο τέρμα των «Ίνκας» τελικά, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Χωρίς προβλήματα, ενόψει της σημερινής κρίσιμης βαθμολογικά αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, δύο λευκές ισοπαλίες για την ομάδα του 46χρονου Ραφαέλ Ντουνταμέλ (φωτό), με επιτυχία σίγουρα τόσο αυτή της πρεμιέρας με το Περού όσο και την προηγούμενη αγωνιστική με την διοργανώτρια Βραζιλία, σημειώνοντας όμως πως θα πρέπει να ψάξει πλέον το κάτι περισσότερο στο σημερινό ματς. Σε παθητικό ρόλο η Βενεζουέλα σε όλη σχεδόν την διάρκεια του ματς με την Βραζιλία, στήνοντας, χωρίς υπερβολή, γραμμή Μαζινό στην «σελεσάο», ενώ μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι φορές που κατάφερε να περάσει την σέντρα. Χαρακτηριστικό επίσης, πως τόσο στο ματς με το Περού όσο και με την Βραζιλία, υπήρχαν από δύο ακυρωθέντα τέρματα μετά την χρησιμοποίηση του VAR, για τους αντίπαλους της Βενεζουέλας. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό ματς, θα είναι το πρώτο ανάμεσα στις δύο ομάδες σε Κόπα Αμέρικα για την τελευταία δεκαετία. Εκτός διοργάνωσης, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν φυσικά στα προκριματικά του Μουντιάλ, σημειώνοντας πως στις μεταξύ τους αναμετρήσεις «μίλησε» ο παράγοντας έδρα. Πιο συγκεκριμένα, επικράτηση με 4-2 για την Βολιβία στη Λα Παζ, ενώ 5-0 για την Βενεζουέλα στο Καράκας.

Χωρίς καμία απολύτως αξία η τιμή που συνοδεύει την Βενεζουέλα, ειδικά από την στιγμή που δεν έδειξε τίποτα επιθετικά στα δύο πρώτα της ματς, όπου αρκέστηκε σε ρόλο κομπάρσου. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, ειδικά από την στιγμή που και η Βολιβία μένει «ζωντανή» σε περίπτωση νίκης.

Πρόταση: Over 2.5