Να σημειωθεί, πως έχει ισχύ στον κανόνα του εκτός έδρας γκολ, ενώ σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος, επικράτησης δηλαδή της Μαγιόρκα με 2-0, ακολουθεί παράταση, τονίζοντας όμως πως αν δεν αλλάξει και εκεί κάτι, δεν υπάρχουν πέναλτι, αλλά την άνοδο θα πάρει η ομάδα που τερμάτισε ψηλότερα στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Μπροστά στο σκορ η Λα Κορούνια στον πρώτο τελικό, με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φέντε Καρτάμπια, στο τριάντα επτά, ενώ με παίκτη λιγότερο τέσσερα λεπτά αργότερα η Μαγιόρκα, μετά την αποβολή του τιμωρημένου για σήμερα, μέσου Μαρκ Πεντράθα. Μετρημένες ακολούθως, οι καλές φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, βλέποντας τη Λα Κορούνια να ψάχνει με υπομονή το 2-0, το οποίο ήρθε από τον Κίκε, στο εβδομηκοστό ένατο λεπτό.

Το εμπόδιο της Αλμπαθέτε αυτό που ξεπέρασε η 5η στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος Μαγιόρκα στα ημιτελικά, καθώς επικράτησε 2-0 στην πρώτη μονομαχία τους στο γήπεδο της, ενώ ηττήθηκε 0-1 στον δραματικό επαναληπτικό του «Κάρλος Μπελμόντε». Προβάδισμα για την Αλμπαθέτε στο δέκατο έκτο λεπτό στο μεταξύ τους επαναληπτικό, ο οποίος πήρε στην συνέχεια χαρακτήρα θρίλερ, καθώς υπήρχαν σπουδαίες ευκαιρίες, τόσο από τους γηπεδούχους για ένα δεύτερο τέρμα, όσο και από τους «νησιώτες» για το 1-1.

Στην άλλη πλευρά, δύο νίκες για τη 6η στην κακονική διάρκεια του πρωταθλήματος Λα Κορούνια στα ημιτελικά με τη Μάλαγα, επικρατώντας 4-2 στην πρώτη μονομαχία τους στο «Ριαθόρ», πραγματοποιώντας μάλιστα την ανατροπή, ενώ 1-0 στον επαναληπτικό στο «Ροσαλέδα». Κυρίαρχος η Μάλαγα στο μεταξύ τους επαναληπτικό, έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και δύο δοκάρια, με την «τιμωρία» όμως από τη Λα Κορούνια, να έρχεται σε μία από τις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, επιθετικές της προσπάθειες, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε. Σκόρερ για την ομάδα της Γαλικίας, ο Άλεξ Μπεργκαντίνιος (φωτό), ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής και ο οποίος είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αφού προηγουμένως είχε φύγει μέσα από την αγκαλιά του Μαροκινού γκολκίπερ της Μάλαγα, Μουνίρ.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μαγιόρκα, τρεις για τη Λα Κορούνια και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχους τους «νησιώτες», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Λεπτές οι ισορροπίες, με τον παράγοντα έδρα, να ισοσκελίζει το σημαντικό αβαντάζ που έχει η Λα Κορούνια, λόγω του υπέρ της 2-0 του «Ριαθόρ». Εκτίμηση μου πάντως, πως η ομάδα της Γαλικίας δεν θα πάει να υπερασπιστεί αυτό το σκορ, αλλά να πετύχει τουλάχιστον ένα γκολ, που θα της ανοίξει ουσιαστικά το δρόμο της επιστροφής στη μεγάλη κατηγορία.