Τελευταία αγωνιστική στον 2ο όμιλο, με το πρώτο χρονικά ματς του συγκεκριμένου γκρουπ, αυτό στο Νιου Τζέρσι ανάμεσα στις Βερμούδες και τη Νικαράγουα να είναι περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι δύο ομάδες αποκλείστηκαν, έχοντας πλέον μόνο κίνητρο μια νίκη ώστε να αποχωρήσουν με ψηλά το κεφάλι.

Χωρίς βαθμό η ομάδα των Βερμούδων στις δύο πρώτες αγωνιστικές, όπου γνώρισε ισάριθμες ήττες, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-2), στην πρεμιέρα από την Αϊτή και ακολούθως από την Κόστα Ρίκα. Πολύ δυνατό το ξεκίνημα για την ομάδα των Βερμούδων στο ματς με την Κόστα Ρίκα, βλέποντας να έχει δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αμφότερες με τον μέσο της Κέμπριτζ, Ρέτζι Λάμπε, με την «τιμωρία» της όμως να έρχεται στην πρώτη ουσιαστικά επιθετική προσπάθεια της αντιπάλου της, στο τριακοστό λεπτό. Προβάδισμα ακολούθως δύο τερμάτων για την Κόστα Ρίκα, στο πενήντα τέσσερα, ενώ η μείωση του σκορ για την ομάδα των Βερμούδων με πέναλτι του επιθετικού της Μπέρνλι, Νάκι Ουέλς (φωτό), χωρίς πάντως κάτι περισσότερο, στο πεντηκοστό ένατο λεπτό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Χωρίς βαθμό όμως, περνώντας στην άλλη πλευρά και η ομάδα της Νικαράγουας, η οποία ηττήθηκε με το βαρύ 0-4 στην πρεμιέρα από την Κόστα Ρίκα και 0-2 την προηγούμενη αγωνιστική από την Αϊτή. Σε ρηχά νερά η Νικαράγουα στο ματς με την Αϊτή, στο οποίο είδε την αντίπαλο της να έχει προβάδισμα δύο τερμάτων στο τριακοστό τρίτο λεπτό και στο οποίο απείλησε μόλις μια φορά, με ένα σουτ του Γκαλεάνο στο δεύτερο ημίχρονο. Θα μπορούσε μάλιστα προς το φινάλε, να είχε δεχθεί περισσότερα τέρματα, αλλά ο γκολκίπερ Μαραδιάγκα κράτησε με σπουδαίες επεμβάσεις, το σκορ στα επίπεδα του 0-2. Με πρόβλημα, ο 25χρονος επιθετικός, Κάρλος Τσαβαρία.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο επίσημο ματς στην ιστορία των δύο ομάδων, σημειώνοντας πως τελευταία φορά που βρέθηκαν αντιμέτωπες ήταν σε ένα φιλικό του 2004, στο οποίο η Νικαράγουα είχε επικρατήσει 2-0.

Μόνο κίνητρο όπως προαναφέρθηκε για τις δύο ομάδες, μια νίκη ώστε να αποχωρήσουν με ψηλά το κεφάλι, σημειώνοντας πάντως πως βάσει της εικόνας τους στα δύο προηγούμενα ματς, το σετ των τιμών αδικεί αυτή των Βερμούδων. Παρόλα αυτά, δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.