Τελευταία αγωνιστική στον 3ο όμιλο και στο Μπέλο Οριζόντε το σπουδαίο βαθμολογικά ματς ανάμεσα στο Εκουαδόρ και την Ιαπωνία, στο οποίο οι δύο ομάδες χρειάζονται μόνο τη νίκη για να προκριθούν στα προημιτελικά ως μία από τις καλύτερες τρίτες όλων των ομίλων.

Έξι βαθμοί για την Χιλή στα δύο προηγούμενα ματς στον 3ο όμιλο, τέσσερις για την Ουρουγουάη, ένας για την Ιαπωνία, ενώ στο μηδέν η ομάδα του Εκουαδόρ. Μονόδρομος η νίκη τόσο για την Ιαπωνία όσο και για το Εκουαδόρ, αν θέλουν φυσικά να βρεθούν στα προημιτελικά, έστω και αν εκεί βέβαια θα έχουν πολύ δύσκολη αποστολή απέναντι στην οικοδέσποινα Βραζιλία. Αξίζει να τονιστεί, πως η ισοπαλία θα είναι και για τις δύο ομάδες καταστροφική, καθώς σε αυτή την περίπτωση αυτή που θα πάρει την πρόκριση ως μία από τις καλύτερες τρίτες όλων των ομίλων, θα είναι η Παραγουάη.

Χωρίς βαθμό το Εκουαδόρ στα δύο πρώτα ματς, μένοντας πάντως απρόσμενα «ζωντανό» στην διεκδίκηση της πρόκρισης, μετά την χθεσινή ήττα «δώρο» της Παραγουάης από την αδιάφορη Κολομβία. Σε ρηχά νερά το Εκουαδόρ, τόσο στο βαρύ 0-3 της πρεμιέρας από την Ουρουγούαη όσο και στο 1-2 από την Χιλή την προηγούμενη αγωνιστική, στο οποίο ηττήθηκε πιο εύκολα σε σχέση με αυτό που δείχνει το τελικό σκορ. Πίσω στο σκορ στο ματς με την Χιλή στο όγδοο λεπτό, με την «απάντηση» όμως από το Εκουαδόρ, να έρχεται στη μοναδική του αξιόλογη επιθετική προσπάθεια σε όλο το ματς, από το πέναλτι του επιθετικού της Τίγκρες, Ένερ Βαλένσια (φωτό), στο είκοσι έξι. Πιο αποτελεσματική πάντως στην επανάληψη η Χιλή, βρίσκοντας και πάλι το δρόμο για τα δίχτυα στο πεντηκοστό πρώτο λεπτό, κρατώντας μάλιστα εύκολα στην συνέχεια το υπέρ της αποτέλεσμα, καθώς δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από το φλύαρο Εκουαδόρ. Τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Ατσιλιέρ.

Στην αντίπερα όχθη, βαρύ 0-4 στην πρεμιέρα από την Χιλή, με την Ιαπωνία όμως να πραγματοποιεί ακολούθως εξαιρετική εμφάνιση στο 2-2 με την Ουρουγουάη, μένοντας και αυτή με την σειρά της «ζωντανή» στην διεκδίκηση της πρόκρισης. Μοιρασμένο το ματς με την Ουρουγουάη, με φάσεις εκατέρωθεν και μεγάλο πρωταγωνιστή για την Ιαπωνία τον 22χρονο μέσο της Γιοκοχάμα Μαρίνος, Μιγιόσι, καθώς ήταν αυτός που της έδωσε δύο φορές το προβάδισμα στο σκορ, με το 1-0 στο εικοστό πέμπτο και το 2-1 στο πεντηκοστό ένατο λεπτό. Παρόλα αυτά, ισάριθμες «απαντήσεις» από τη «μεγάλη» αντίπαλο της, με το 1-1 από πέναλτι του Σουάρες στο τριάντα δύο, ενώ το 2-2 στο εξήντα έξι. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο επίσημο ματς στην ιστορία των δύο ομάδων. Υπάρχουν πάντως δύο προ δεκαετίας φιλικά, στα οποία νικήτρια ήταν η Ιαπωνία, με 3-0 το 1995 και 1-0 το 2006.

Αδικαιολόγητη, τουλάχιστον βάσει εικόνας, η τιμή που συνοδεύει το Εκουαδόρ, το οποίο έχει τον τίτλο του φαβορί στο σετ των τιμών. Αυτό πάντως δεν σημαίνει αυτόματα πως θα πάμε και στην κόντρα, καθώς μιλάμε για «τελικό» πρόκρισης, ανάμεσα σε δύο απρόβλεπτες ομάδες.