Στο στάδιο της Αλεξάνδρειας το πρώτο χρονικά ματς της 2ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο, ανάμεσα στη Νιγηρία και την Γουϊνέα, το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί και ως ντέρμπι του συγκεκριμένου γκρουπ, από την στιγμή που αυτό συμπληρώνεται από τη Μαδαγασκάρη και το Μπουρούντι.

Αγχωτικό αλλά ταυτόχρονα πολύτιμο 1-0 στην πρεμιέρα σε βάρος του απρόσμενα αξιόμαχου Μπορούντι, με τη Νιγηρία να ξεκινάει με το δεξί στην φετινή διοργάνωση, παίρνοντας ταυτόχρονα με το καλημέρα κεφάλι στον συγκεκριμένο όμιλο, καθώς η σημερινή της αντίπαλος αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 με τη Μαδαγασκάρη. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με το Μπουρούντι, το οποίο μάλιστα είχε και ένα οριζόντιο δοκάρι, με τη Νιγηρία πάντως να έχει τις περισσότερες, καταφέρνοντας τελικά να βρει το δρόμο για τα δίχτυα στο εβδομήντα επτά, με ψύχραιμο πλασέ του Ιγκάλο (φωτό), ο οποίος αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή, έχοντας περάσει στο ματς τέσσερα λεπτά νωρίτερα. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, σημειώνοντας πάντως πως υπάρχουν παράπονα των διεθνών για τα πριμ της ομοσπονδίας.

Στον αντίποδα, «θύμα» έκπληξης η Γουϊνέα στην πρεμιέρα στη μονομαχία της με τη Μαγαδασκάρη, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη όπως προαναφέρθηκε με 2-2. Καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο στο συγκεκριμένο ματς η Γουϊένα, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι και φυσικά το γκολ του επιθετικού της Έλτσε, Καμπά, στο τριακοστό τέταρτο λεπτό. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητη καθίζηση στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της, να γυρίσει το ματς. Παρόλα αυτά, κατάφερε να σώσει τον βαθμό, χωρίς πάντως κάτι περισσότερο, στο εξηκοστό έκτο λεπτό, με πέναλτι του επιθετικού της Μπορντό, Καμανό. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Ισοπαλία με 1-1 το 1976, στο μοναδικό ματς στην ιστορία των δύο ομάδων στο παρελθόν, σε Κόπα Άφρικα.

Φαβορί βάσει του σετ των τιμών στο σημερινό ματς, η Νιγηρία. Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς δεν έπεισε παρά το 1-0 της πρεμιέρας με το Μπουρούντι, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει απέναντι σήμερα ένας επικίνδυνος αντίπαλος.