Στο «Τσίλντρενς Μέρσι Παρκ» του Κάνσας, ο «τελικός» της πρώτης θέσης του 4ου ομίλου ανάμεσα στον Παναμά και τις Ηνωμένες Πολιτείες, σημειώνοντας πως οι δύο ομάδες δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα στο συγκεκριμένο γκρουπ απέναντι στη «μικρή» Γουϊάνα και το Τρινιντάντ.

Έξι βαθμοί για τον Παναμά, μετά το 2-0 της πρεμιέρας σε βάρος του Τρινιντάντ και το 4-2 την 2η αγωνιστική με την Γουϊάνα, σημειώνοντας πάντως πως η ομάδα του Ντέλι Βαλντές (φωτό), θέλει μόνο τη νίκη στο σημερινό ματς με τις Ηνωμένες Πολιτείες, καθώς μειονεκτεί στην διαφορά τερμάτων. Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Αρόγιο στο ματς με την Γουϊάνα και μπροστά στο σκορ ο Παναμάς στο δέκατο έκτο λεπτό, με την «απάντηση» όμως από την αντίπαλο του στο τριάντα τρία. Παρόλα αυτά, το 2-1 για την ομάδα του Ντέλι Βαλντές (φωτό) από αυτογκόλ της αντιπάλου της στο σαράντα, ενώ οριστικό τέλος στο ματς με το 3-1 από το πέναλτι του Ντέιβις, στο πεντηκοστό πρώτο λεπτό. Το κερασάκι στην τούρτα για τον Παναμά, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, με κεφαλιά του Τόρες, ενώ η μείωση του σκορ από την Γουϊάνα με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στην άλλη πλευρά, ιδιαίτερα παραγωγική η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών, καθώς μετά το 4-0 της πρεμιέρας σε βάρος της Γουϊάνας, ακολούθησε το εμφατικό 6-0 σε βάρος του Τρινιντάντ. Προβληματισμός μόνο στο πρώτο ημίχρονο για την ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών στο ματς με το Τρινιντάντ, στο οποίο άνοιξε τελικά το σκορ στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό με τον Λονγκ. Με όρεξη για «εκδίκηση» μάλιστα στην επανάληψη, καθώς το Τρινιντάντ ήταν η ομάδα που άφησε τις Ηνωμένες Πολιτείες εκτός Μουντιάλ, βλέποντας να έρχονται άλλα πέντε τέρματα, δύο από τον Ζάρντες (66΄, 69΄) και ένα από τους Πούλισιτς (73΄), Αριόλα (78΄) και Λόνγκ (90΄).

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τις Ηνωμένες Πολιτείες, μία για τον Παναμά και τρεις ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία σε τελική φάση Γκολντ Καπ.

Φαβορί η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών, αλλά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, ειδικά όταν μιλάμε για μονομαχία που έχει χαρακτήρα «τελικού» της 1ης θέσης, ειδικότερα κόντρα στον αξιόμαχο και επικίνδυνο, Παναμά.