Στην Ισμαηλία, το ντέρμπι του 6ου ομίλου ανάμεσα στο Καμερούν και την Γκάνα, το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στο συγκεκριμένο γκρουπ, σημειώνοντας πως ακολουθεί το ματς ανάμεσα στο Μπενίν και την Γουϊνέα-Μπισάου.

Να τονιστεί, πως οι 24 ομάδες που μετέχουν στην φετινή διοργάνωση είναι χωρισμένες σε έξι ομίλους των τεσσάρων. Στην φάση των «16» προκρίνονται οι δύο πρώτες κάθε ομίλου, όπως και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες ομάδες των έξι γκρουπ, συνεχίζοντας με σύστημα νοκ άουτ μέχρι τον τελικό.

Εύκολο 2-0 στην πρεμιέρα για το Καμερούν σε βάρος της «μικρής» Γουϊένα-Μπισάου, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα του 43χρονου Κλάρενς Ζέντορφ, έκανε τα απολύτως απαραίτητα προκειμένου να ξεκινήσει με το δεξί την φετινή διοργάνωση, στην προσπάθεια φυσικά να υπερασπιστεί τον τίτλο της. Κυρίαρχος η ομάδα του Καμερούν στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, έστω και αν έπαιζε με σβηστές μηχανές, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες μέχρι να έρθει το πρώτο της τέρμα, στο εξηκοστό έκτο λεπτό, από την καρφωτή κεφαλιά του στόπερ του Πανιωνίου, Γιάγια Μπανανά. Οριστικό τέλος στο ματς, τρία λεπτά αργότερα, από κοντινό πλασέ του επιθετικού της Ανζέ, Μπαχόκεν, βλέποντας μάλιστα στην συνέχεια το Καμερούν να σταματάει κάθε προσπάθεια να ψάξει και τρίτο τέρμα. Τεστ ετοιμότητας για σήμερα, για τον επιθετικό της Παρί, Τσούπο-Μότινγκ.

Στην άλλη πλευρά, «θύμα» έκπληξης στην πρεμιέρα η Γκάνα, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 με το Μπενίν, σημειώνοντας πως δεν αποτελεί άλλοθι το ότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο για μεγάλο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου. Πίσω στο σκορ η Γκάνα στο ματς με το Μπενίν, σχεδόν με το καλημέρα (2΄), βλέποντας όμως στην συνέχεια τα αδέρφια Αγιού να αναλαμβάνουν δράση, πραγματοποιώντας προσωρινά την ανατροπή, με το 1-1 από τον Αντρέ στο εννέα και το 2-1 από τον Τζόρνταν στο τεσσαρακοστό δεύτερο λεπτό. Παρόλα αυτά, σε ρηχά νερά στο δεύτερο ημίχρονο, αδυνατώντας να φτάσει σε ένα τρίτο τέρμα, μετά το 2-2 από το Μπενίν, στο εξηκοστό τρίτο λεπτό. Τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ της Μετς, Μπογέ, ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς με το Μπενίν.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για το Καμερούν στον ημιτελικό της προηγούμενης διοργάνωσης (2017), στη μοναδική τους μονομαχία την τελευταία δεκαετία σε τελική φάση Κόπα Άφρικα.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία δύο ισάξιων σχεδόν ομάδων, οι οποίες είναι βέβαια και στα φαβορί της φετινής διοργάνωσης.