Στο «Λίνκολν Φαϊνάνσιαλ Φιλντ» της Φιλαντέλφεια, ο τελευταίος χρονικά προημιτελικός της φετινής διοργάνωσης, ανάμεσα στις Ηνωμένες Πολιτείες και το Κουρασάο, σημειώνοντας πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα ημιτελικά με το νικητή του ζευγαριού Τζαμάικα – Παναμάς.

Μονός νοκ άουτ προημιτελικός, σημειώνοντας πως σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι, ενώ να τονιστεί επίσης, πως Αϊτή και Μεξικό συνθέτουν ήδη το ένα ζευγάρι των ημιτελικών. Δραματικοί και οι δύο χθεσινοί προημιτελικοί, βλέποντας την Αϊτή να πραγματοποιεί τεράστια ανατροπή με τον Καναδά, επικρατώντας 3-2, ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχε βρεθεί 0-2 πίσω στο σκορ, ενώ πρόκριση για την ομάδα του Χεράρδο Μαρτίνο σε βάρος της Κόστα Ρίκα, στην διαδικασία των πέναλτι.

Το απόλυτο για την ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών στον 4ο όμιλο, επικρατώντας 4-0 στην πρεμιέρα της «μικρής» Γουϊάνας, 6-0 ακολούθως του Τρινιντάντ, ενώ 1-0 του Παναμά την τελευταία αγωνιστική, στον «τελικό» της 1ης θέσης του συγκεκριμένου γκρουπ. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με τον Παναμά, με ευκαιρίες εκατέρωθεν και μοιραίο για την ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών, τον Άλτιντορ. Καλύτερη πάντως και πιο αποτελεσματική η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών στην επανάληψη, βρίσκοντας τελικά δίχτυα, με κοντινό ψαλίδι του Άλτιντορ, στο εξηκοστό έκτο λεπτό.

Στην άλλη πλευρά, τεράστια επιτυχία για το «μικρό» Κουρασάο, το οποίο έγραψε ιστορία με την πρόκριση του για πρώτη φορά στην ιστορία του σε προημιτελική φάση του Γκολντ Καπ. Μεγάλη ανατροπή μάλιστα, βαθμολογικά, από το Κουρασάο, καθώς ηττήθηκε 0-1 στην πρεμιέρα από το Ελ Σαλβαδόρ, μένοντας όμως «ζωντανό» με το τυχερό 1-0 ακολούθως σε βάρος της Ονδούρας, «κλέβοντας» τελικά την πρόκριση με το 1-1 της τελευταίας αγωνιστικής με την Τζαμάικα, ισοφαρίζοντας στο τρίτο των καθυστερήσεων. Άξιο αναφοράς πάντως, πως το 1-1 με την Τζαμάικα δεν ήταν αρκετό για το Κουρασάο, καθώς χρειάστηκε και το «δώρο» της αδιάφορης και αποκλεισμένης Ονδούρας, η οποία διέλυσε 4-0 το Ελ Σαλβαδόρ.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα σε Ηνωμένες Πολιτείες και Κουρασάο, σε τελική φάση Γκολντ Καπ.

Φαβορί η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών, αλλά απελπιστικά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, με ειδικό στοίχημα τερμάτων την επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά κάτι πιο ελκυστικό.