Στο Κάιρο το ματς που ανοίγει χρονικά όχι μόνο το σημερινό, αλλά και ολόκληρο το πρόγραμμα της προημιτελικής φάσης του Κόπα Άφρικα, με την Σενεγάλη να έχει τον τίτλο του φαβορί απέναντι στο Μπενίν.

Νοκ άουτ αναμέτρηση, σημειώνοντας πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στα ημιτελικά, με τη νικήτρια του ζευγαριού Μαδαγασκάρη – Τυνησία.

Εύκολο σχετικά 1-0 στην φάση των «16» για την Σενεγάλη σε βάρος της Ουγκάντα, σε ένα ματς στο οποίο επικράτησε πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, καθώς δεν απειλήθηκε καθόλου, πλην μίας απευθείας εκτέλεσης φάουλ, από την αντίπαλο της. Το τέρμα που έκανε την διαφορά, στο δέκατο πέμπτο λεπτό, με αριστοτεχνικό πλασέ του Σαντιό Μανέ, σημειώνοντας, πως ο επιθετικός της Λίβερπουλ αστόχησε σε πέναλτι στο εξήντα ένα. Αμφίβολος, ο 21χρονος επιθετικός της Ρεν, Ισμαΐλα Σαρ.

Στην άλλη πλευρά, άστρο λαμπρό οδηγεί το Μπενίν, καθώς προκρίθηκε με τρεις ισοπαλίες σε ισάριθμα ματς στον όμιλο του (Γκάνα 2-2, Γουϊνέα-Μπισάου 0-0, Καμερούν 0-0), ενώ η τέταρτη ήρθε στην φάση των «16» με το Μαρόκο, όπου πραγματοποίησε ακολούθως τη μεγάλη έκπληξη στην διαδικασία των πέναλτι. Μπροστά στο σκορ στο ματς με το Μαρόκο, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πενήντα τρία, με πλασέ του στόπερ του Λεβαδειακού, Αντιλέχου, το 1-1 ακολούθως στο εβδομήντα πέντε, με το Μπενίν στην συνέχεια να έχει σύμμαχο την τύχη, καθώς ο αντίπαλος του είχε χαμένο πέναλτι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ της Αμιάν, Αντενόν, ο οποίος αποβλήθηκε στο ματς με το Μαρόκο.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες σε τελική φάση Κόπα Άφρικα. Εκτός Κόπα Άφρικα, τελευταία φορά που βρέθηκαν αντιμέτωπες σε επίσημα ματς ήταν για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2002, με την Σενεγάλη να επικρατεί 1-0 στο γήπεδο της, ενώ 1-1 η μονομαχία τους στο Μπενίν.

Πολύ ποιοτική η ομάδα της Σενεγάλης, με μόνο πρόβλημα πλέον, να διαχειριστεί την πίεση που υπάρχει, καθώς μετά τον αποκλεισμό των Φαραώ αλλά και του Καμερούν, είναι για πολλούς το πρώτο φαβορί της φετινής διοργάνωσης. Συνδυασμός της επικράτησης της με ειδικό στοίχημα τερμάτων, ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό σε σχέση με τον χαμηλό «άσο».

Πρόταση: 1 & Under 3,5