Οι Γκάλαξι του “πολύ” Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς έρχονται αντιμέτωποι με τους Earthquakes του Κρις Γουοντολόφσκι σε ένα ντέρμπι τοπικό που εκτός από τους βαθμούς παίζει σημαντικό ρόλο – ίσως σημαντικότερο- το γόητρο.

Στις αρχές της σαιζόν ο Ζλάταν που δεν του λείπει η αυτοπεποίθηση και ο εγωισμός τόνισε ευθαρσώς πως φέτος θα είναι η χρονιά του. Με τα δυο γκολ που πέτυχε ο 37χρονος Σουηδός φορ στο πρόσφατο 2-0 επί του Τορόντο φρόντισε να μας το θυμίσει για πολλοστή φορά φέτος αφού τα 13 γκολ του σε 15 αγωνιστικές “μιλάνε” από μόνα τους. Με ...σημαιοφόρο τον Ζλάταν λοιπόν -ειδικά στα τελευταία παιχνίδια που ο Γάλλος εξτρέμ Αλεσαντρινί παραμένει λαβωμένος και πολλοί διεθνείς έλειπαν με τις ΗΠΑ και το Μεξικό στο Κόπα Αμέρικα- η ομάδα του Γκιγιέρμο Σκελότο τρέχει ένα καλό σερί που μεταφράζεται σε 4/6 πιο πρόσφατες νίκες με αποτέλεσμα να έχει πιάσει την 2η θέση στην βαθμολογία της Δύσης.

Το Σαν Χοσέ είναι αχτύπητο στην έδρα τους αφού αριθμεί 6/7 νίκες μπροστά στο κοινό του όπου είναι αήττητο με αποτέλεσμα να έχει σκαρφαλώσει στην 6η θέση που οδηγεί στα playoff έχοντας και ένα ματς λιγότερο αλλά και ανοδικές τάσεις. Μάλιστα την 3η νίκη του στα τελευταία τέσσερα ματς γενικά στην κατηγορία την πέτυχε με αρκετή δόση τύχης σκοράροντας στο 90ο λεπτό με τον Ολλανδό Χούσεν- είχε περάσει ένα φεγγάρι και από τα μέρη για λογαριασμό του ΠΑΟΚ- μόλις την περασμένη αγωνιστική. Μην μας ξεγελά- τέλος –το γεγονός πως το Σαν Χοσέ αριθμεί 12/13 εκτός έδρας ματς δίχως 2ιπλό αφού με τους Γκάλαξι μοιράζονται την ίδια έδρα.

Προϊστορία: Τα 6/7 πιο πρόσφατα μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως διοργάνωσης έχουν λήξει με πάνω από δυο γκολ.

Με δεδομένο πως το Σαν Χοσέ μετράει 8/10 Over 2,5 στα εκτός έδρας φετινά του παιχνίδια και έχει σκοράρει τουλάχιστον δυο γκολ ανά 90λεπτο στα 6/7 πιο πρόσφατα απέναντι στους Γκάλαξι θα επιλέξω εδώ το Over 2,5 σε combo με το Goal.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Over 2,5+ Goal