Στο «Αλεχάντρο Σεράνο Αγκιγιάρ», το ματς με το οποίο ανοίγει το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του Εκουαδόρ, με τη Ντεπορτίβο Κουένσα σε ρόλο φαβορί φιλοξενώντας τη Μουσούκ Ρούνα, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη οκτάδα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Ντεπορτίβο Κουένσα την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε και «φυσιολογική» η ήττα της με 0-2 από την πρωτοπόρο του φετινού πρωταθλήματος. Χωρίς κάτι ουσιαστικό στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στην έδρα της Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, με πολύ διαφορετική όμως την εικόνα στην επανάληψη, με το 0-1, για τους καλύτερους στο δεύτερο ημίχρονο γηπεδούχους στο πενήντα ένα, μετά από τραγικό λάθος των δύο στόπερ της Ντεπορτίβο Κουένσα, ενώ το 0-2 τρία λεπτά πριν το φινάλε. Ενδιάμεσα των δύο τερμάτων, οριζόντιο δοκάρι για την Ιντεπεντιέντε Ντελ Βάγε, την στιγμή που η πιο ουσιαστική ευκαιρία της Ντεπορτίβο Κουένσα σε όλο τον αγώνα, ήταν μια κεφαλιά του Μαρτίνες, λίγο πριν το φινάλε. Πέντε νίκες και τρεις ήττες για τη Ντεπορτίβο Κουένσα, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο «Αλεχάντρο Σεράνο Αγκιγιάρ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, 2-1 φιλοξενώντας την ουραγό Αμέρικα Κίτο, βλέποντας τη Μουσούκ Ρούνα να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από έξι αγωνιστικές, στο ντεμπούτο μάλιστα στον πάγκο, του 43χρονου Αργεντινού, Μάρτιν Καρντέτι (φωτό). Το 1-0 με κοντινή κεφαλιά του Κιντέρο, στο εικοστό τέταρτο λεπτό, ενώ το 2-0 στο τριάντα έξι, σε μία φάση διαρκείας στην περιοχή των φιλοξενούμενων, με πλασέ του Αμιέβα, από το ύψος περίπου του πέναλτι. Η μείωση του σκορ ακολούθως στο πενήντα δύο, με το ματς όμως να «τελειώνει» οριστικά στο εξηκοστό έκτο λεπτό, σε ένα χρονικό σημείο στο οποίο η Μουσούκ Ρούνα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μουσούκ Ρούνα, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Ντεπορτίβο Κουένσα, μία για τη Μουσούκ Ρούνα και δύο ισοπαλίες, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, στο «Αλεχάντρο Σεράνο Αγκιγιάρ».

Στόχος της Ντεπορτίβο Κουένσα η πρώτη οκτάδα, τονίζοντας όμως πως για να τον πετύχει, θα πρέπει ματς σαν το σημερινό στο γήπεδο της, εύκολα ή δύσκολα, να τα κερδίζει.