Το δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Σεϊναγιόεν να θέλει να εδραιωθεί στην πρώτη εξάδα, την στιγμή που η ουραγός Βάασα, είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει σπάσει το ρόδι στο φετινό πρωτάθλημα.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Σεϊναγιόεν την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Ίλβες και «φυσιολογική» η ήττα της με 0-3 από την κυπελλούχο και πρωτοπόρο του φετινού πρωταθλήματος, συνάρτηση φυσικά της μετριότατης εικόνας της, στο συγκεκριμένο ματς. Πίσω στο σκορ η Σεϊναγιόεν από πέναλτι στο ένατο μόλις λεπτό, με το ματς να «τελειώνει» ουσιαστικά στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (43΄), στο δεύτερο τέρμα της Ίλβες. Το κερασάκι στην τούρτα μάλιστα για την αντίπαλο της, στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Σεϊναγιόεν, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου, για τον 29χρονο Ιβοριανό αμυντικό, Καντιό.

Στην αντίπερα όχθη, ήττα με 1-2 στο εκτός έδρας ντέρμπι της ουράς από την Κόκκολα, με την Βάασα πλέον μόνη στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και μοναδική ομάδα που δεν έχει γνωρίσει ακόμα την χαρά της νίκης. Αυτό μάλιστα, ήταν και το «κύκνειο άσμα» στον πάγκο για τον Πέτρι Βουόρινεν, με αντικαταστάτη του και στο τιμόνι της Βάασα σήμερα, τον 40χρονο Κρίστιαν Σουντ. Πίσω στο σκορ η Βάασα στο ματς στην έδρα της Κόκκολα στο έβδομο μόλις λεπτό, «απαντώντας» όμως με κοντινό πλασέ του Μορισέι, στο πενήντα τέσσερα. Πιο απειλητική μάλιστα μετά το 1-1, αδυνατώντας όμως, παρά τις ευκαιρίες της, να φτάσει στην ολική ανατροπή, κάτι για το οποίο «τιμωρήθηκε», στο εβδομηκοστό λεπτό. Τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Βάασα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Στράντβαλ.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Σεϊναγιόεν, τέσσερις για την Βάασα και μία ισοπαλία, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, παρά την αλλαγή προπονητή στον πάγκο της Βάασα, εκτιμώντας πως ο Κρίστιαν Σουντ δεν θα έχει προλάβει να αλλάξει πολλά στο λίγο χρονικό διάστημα που βρίσκεται στο τιμόνι της.