Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του Εκουαδόρ, με την Αμέρικα Κίτο ουραγό στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ η Ολμέδο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 11η θέση.

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Μουσούκ Ρούνα, βλέποντας την Αμέρικα Κίτο όχι μόνο να εδραιώνεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά να είναι ταυτόχρονα και η μοναδική ομάδα που δεν έχει πανηγυρίσει τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα. Σε ρηχά νερά στο πρώτο ημίχρονο η Αμέρικα Κίτο στο ματς στην έδρα της Μουσούκ Ρούνα, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, χωρίς μάλιστα να είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο. Η μείωση του σκορ στην συνέχεια στο πεντηκοστό δεύτερο λεπτό, από ατομική προσπάθεια του Σεγκούρα, με το ματς όμως να «τελειώνει» στο εξήντα έξι, όταν και η Αμέρικα Κίτο έμεινε με παίκτη λιγότερο. Τρεις ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Αμέρικα Κίτο, σε επτά ματς στο «Ολίμπικο Αταχουάλπα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ Ερνάντες.

Στην αντίπερα όχθη, 0-2 για την Ολμέδο φιλοξενώντας τη Λίγκα Κίτο, βλέποντας την ομάδα του 45χρονου Ουρουγουανού, Πάμπλο Ρεπέτο (φωτό), να χάνει λίγο έδαφος, στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί στην πρώτη οκτάδα. Υποτονική εμφάνιση από την Ολμέδο στο ματς με τη Λίγκα Κίτο, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλο της να φτάσει σε ένα ξεκούραστο, τουλάχιστον βάσει εικόνας, τρίποντο. Πίσω στο σκορ η Ολμέδο από πέναλτι, στο τριακοστό λεπτό, έχοντας μάλιστα κορυφαίο μέχρι το συγκεκριμένο χρονικό σημείο το γκολκίπερ Μπρουν, ενώ τέλος ουσιαστικά στο ματς στο πενήντα τέσσερα, στο 0-2 από τη Λίγκα Κίτο. Επίσης, δύο εκτός περιοχής ακίνδυνα σουτ, ότι είχε να επιδείξει επιθετικά η Ολμέδο. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Ολμέδο, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Αμέρικα Κίτο και τρεις για την Ολμέδο, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Ολίμπικο Αταχουάλπα».

Επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας επιπλέον, πως αν η Αμέρικα Κίτο θέλει να σπάσει το ρόδι, η απρόβλεπτη και μέτρια μακριά από το γήπεδο της Ολμέδο, προσφέρεται ως αντίπαλος.