Στην «Αρένα Παντανάλ» του Μάτο Γκρόσο, το ματς με το οποίο ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Βραζιλίας, με την Κουϊαμπά στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με νίκη η Σπορτ Ρεσίφε θα πιάσει στην κορυφή τη Μπραγκαντίνο, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Πολύτιμο 1-0 για την Κουϊαμπά μέσα στο Σαλβαντόρ, στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, σε βάρος της τοπικής Βιτόρια, το οποίο έδωσε μεγάλη ανάσα στην ομάδα του Μάτο Γκρόσο, καθώς βρέθηκε στο +3 όπως προαναφέρθηκε, από την επικίνδυνη ζώνη. Βασικός στόχος της Κουϊαμπά στο ματς στο Σαλβαντόρ, να κρατήσει με κάθε τρόπο το μηδέν και στην συνέχεια να ψάξει καλύτερο από τον ένα βαθμό, κάτι το οποίο πέτυχε στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο είδε την Βιτόρια να είναι φλύαρη και άστοχη και στο οποίο πάντως κατάφερε να βρει δίχτυα, στη μοναδική φορά που πέρασε την σέντρα. Πιο συγκεκριμένα, στο τριακοστό όγδοο λεπτό, όταν ο στόπερ Άντερσον Κονσεϊσάο προωθήθηκε σε μία εκτέλεση κόρνερ και με καρφωτή κεφαλιά, έπιασε στον ύπνο την αμυντική γραμμή της Βιτόρια. Μία νίκη, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Κουϊαμπά, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα στο Μάτο Γκρόσο, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Έντνεϊ.

Στον αντίποδα, 2-2 στο «Βάλτερ Ριμπέιρο» της Σοροκάμπα απέναντι στην τοπική Σάο Μπέντο, με την Σπορτ Ρεσίφε πλέον στην 7η θέση, σε πενταπλή ισοβαθμία με τις Μποταφόγκο ΣΠ, Λοντρίνα, Φιγκεϊρένσε και την Παρανά. Υποτονικό το ξεκίνημα της Σπορτ Ρεσίφε στο ματς στην Σοροκάμπα, δίνοντας το δικαίωμα στην Σάο Μπέντο όχι μόνο να χάσει σημαντικές ευκαιρίες, αλλά και να βρεθεί μπροστά στο σκορ από πέναλτι στο εικοστό έβδομο λεπτό. Τα ηνία του αγώνα πάντως μετά το πρώτο ημίωρο στην Σπορτ Ρεσίφε, η οποία δημιούργησε ευκαιρίες και η οποία ισοφάρισε αρχικά στο σαράντα πέντε με εκτός περιοχής σουτ του Γκιγιέρμε και έφτασε στην ανατροπή στο πεντηκοστό πέμπτο λεπτό με περίτεχνο πλασέ του Σάντερ. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητη η καθίζηση της Σπόρτ μετά το 2-1, πιστεύοντας ίσως πως τέλειωσε το ματς, με την «τιμωρία» της, εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Σπορτ Ρεσίφε, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ίλια ντο Ρετίρο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Κουϊαμπά.

Απρόβλεπτη και χωρίς σταθερότητα ως ομάδα η Κουϊαμπά, χωρίς αυτό πάντως να είναι αρκετό για να δείξουμε εμπιστοσύνη στην «κομπλεξική» μακριά από το καυτό «Ίλια ντο Ρετίρο», Σπορτ Ρεσίφε.