Ντέρμπι παραμονής, με την Στάμπαεκ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, εντός επικίνδυνης ζώνης, στην 15η θέση, ενώ στην 14η και στην γραμμή των μπαράζ η Σάρπσμποργκ, έχοντας απόσταση δύο βαθμών από τους γηπεδούχους.

Ιδιαίτερα δύσκολη η αποστολή της Στάμπαεκ την προηγούμενη αγωνιστική στην πανίσχυρη έδρα της Οντ και φυσιολογική η ήττα της με 1-2, μάλιστα πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Επτά νίκες άλλωστε για την Οντ σε οκτώ ματς στο γήπεδο της, με μοναδική απώλεια βαθμών στο 2-2 στο ντέρμπι κορυφής με τη Μόλντε. Μπροστά στο σκορ η Οντ στο μεταξύ τους ματς στο δέκα, με την «απάντηση» όμως από την Στάμπαεκ, τρία λεπτά αργότερα από τον Μπράατεν. Καλύτερη πάντως στην συνέχεια η Οντ, ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοση της και πιέζοντας την Στάμπαεκ, με το δεύτερο τέρμα της από το σημείο του πέναλτι στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό. Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ της Στάμπαεκ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της (2-2-2), ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, ήττα με 0-2 στην έδρα της Τρόμσο, βλέποντας την Σάρπσμποργκ για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική μακριά από τα τρίποντα, «υποχωρώντας» ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα. Σε ρηχά νερά η Σάρπσμποργκ για ακόμα ένα ματς μακριά από το γήπεδο της, βλέποντας μάλιστα να μην έχει σημάδια αντίδρασης μετά το πρώτο τέρμα της Τρόμσο στο δέκατο έβδομο λεπτό, ενώ λευκή πετσέτα ουσιαστικά στο πενήντα τρία, όταν και η αντίπαλος της βρήκε για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα. Τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Σάρπσμποργκ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος ο μέσος Ζακάριασεν.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Στάμπαεκ, δύο για την Σάρπσμποργκ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Νάντερουντ».

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί στο σετ των τιμών, στην απρόβλεπτη και χωρίς τρίποντο μακριά από το γήπεδο της, Σάρπσμποργκ, ειδικά σε ντέρμπι παραμονής, απέναντι στην αξιόμαχη στο «Νάντερουντ», Στάμπαεκ. Σε τιμές που αγγίζουν το 3,00 ο «άσος», ο οποίος αξίζει το ρίσκο, ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.