Στις Νήσους Φερόες ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 1ο προκριματικό γύρο της φετινής διοργάνωσης, με την πρωταθλήτρια Φινλανδίας, Ελσίνκι, να βρίσκεται ήδη, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, στην επόμενη φάση, μετά το υπέρ της 3-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο γήπεδο της. Εκεί όπου θα βρει απέναντι της το νικητή του ζευγαριού, Ερυθρός Αστέρας – Σούντουβα.

Κανένα απολύτως πρόβλημα για την Ελσίνκι στο πρώτο ματς, στο οποίο άνοιξε το σκορ με περίτεχνο πλασέ του Λαπαλάινεν στο εικοστό πρώτο λεπτό, παρά το γεγονός μάλιστα, πως από το τριάντα έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Το 2-0 για την πρωταθλήτρια Φινλανδίας στο σαράντα δύο, με προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα από τον Ο΄Σόνεσι, ενώ το 3-0 στο εξηκοστό έκτο λεπτό, μετά από ατομική προσπάθεια του Λαπαλάινεν.

Σε εξέλιξη το πρωτάθλημα στις Νήσους Φερόες, με την ΗΒ Τόρσαβν στην 5η θέση και το -5 από την πρωτοπόρο Βίκινγκουρ. Στην άλλη πλευρά, στην 4η θέση σε αυτό της Φινλανδίας η Ελσίνκι και στο -3 από την πρωτοπόρο και κυπελλούχο Ίλβες, έχοντας μάλιστα δύο ματς λιγότερα. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το 2-0 στο εκτός έδρας ντέρμπι με την συμπολίτισσα Χέλσινγκφορς, στο οποίο βέβαια ήταν τυπικά φιλοξενούμενη, καθώς οι δύο ομάδες έχουν κοινή έδρα.

Προϊστορία: Μία νίκη, το 2-0 του 1999 σε βάρος της Βάασα και μία ισοπαλία, το 1-1 του 2000 απέναντι στην Χάκα, σε δύο εντός έδρας ματς στην ιστορία της ΗΒ Τόρσαβν, απέναντι σε ομάδες της Φινλανδίας. Δύο νίκες για την Ελσίνκι, στις ισάριθμες επισκέψεις της στο παρελθόν στις Νήσους Φερόες, με 5-0 το 1994 σε βάρος της Β71 και 2-1 το 2018 στη μονομαχία της με την Βίκινγκουρ.

Εκτίμηση μου, πως αν η Ελσίνκι δείξει την απαραίτητη σοβαρότητα, θα διπλασιάσει σήμερα τις νίκες της απέναντι στην HB Τόρσαβν. Παρόλα αυτά, ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, κρατώντας επιφυλακτική στάση, καθώς το σκορ του πρώτου αγώνα της έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρόκριση.