Ξεχωριστό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο «Μπέντο Φρέιτας», με τη Μπραζίλ Πελότας να ψάχνει το τρίποντο που θα την απομακρύνει ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Παρανά με νίκη θα πιάσει στην κορυφή τη Μπραγκαντίνο και την Πόντε Πρέτα, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Πολύτιμο 3-2 στην επανέναρξη του πρωταθλήματος στην έδρα της Μποταφόγκο SP, το οποίο έφερε τη Μπραζίλ Πελότας στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ χαρακτηριστικό της γενικότερα, πως είναι η μόνη ομάδα της 2ης κατηγορίας, που δεν έχει ακόμα ισοπαλία. Μπροστά στο σκορ η Μπραζίλ Πελότας στο συγκεκριμένο ματς στο δέκατο τρίτο λεπτό, με εκτός περιοχής σουτ του Ραφαέλ Γκραμπόλα, με την «απάντηση» όμως από την αντίπαλο της από το σημείο του πέναλτι, στο τριάντα τέσσερα. Παρόλα αυτά, δύο ακόμα «χτυπήματα» από τη Μπραζίλ Πελότας, στο τριακοστό όγδοο και τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, από τα κοντινά πλασέ των Μουρίλο Ρανζέλ και Λεάντρο Καμίλο, αντίστοιχα. Το 2-3 ακολούθως από τη Μποταφόγκο SP, στο πενήντα επτά, χωρίς πάντως η Μπραζίλ Πελότας να κινδυνέψει ιδιαίτερα μέχρι το φινάλε, εκτός μόνο μίας περίπτωσης, σε ένα λάθος του γκολκίπερ της, Κάρλος Εντουάρντο. Δύο νίκες και τρεις ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Μπέντο Φρέιτας», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, τυχερό αλλά ταυτόχρονα και σπουδαίο 2-1 φιλοξενώντας τη Μπραγκαντίνο, σε ένα ματς, στο οποίο η Παρανά πραγματοποίησε από το πουθενά την ανατροπή. Πίσω στο σκορ η Παρανά στο συγκεκριμένο ματς στο δέκατο πέμπτο λεπτό, σημειώνοντας μάλιστα πως η Μπραγκαντίνο είχε σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα. Παρόλα αυτά, το 1-1 για την Παρανά, με την σέντρα σχεδόν του δεύτερου ημιχρόνου (46΄), ενώ το 2-1 στο εξηκοστό τέταρτο λεπτό, κόντρα στην ροή του αγώνα, με κεφαλιά του Λεάντρο Αλμέιδα. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Παρανά, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντουριβάλ Μπρίτο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για τη Μπραζίλ Πελότας, μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-0), σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Παρανά.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μονομαχία δύο απρόβλεπτων και ταυτόχρονα ευάλωτων αμυντικά ομάδων, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.