Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις δύο ομάδες για τον 1ο προκριματικό γύρο της φετινής διοργάνωσης, βλέποντας την Σκούπι και την Πιούνικ, να έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς, μετά το 3-3 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Αρμενία.

Να σημειωθεί, πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στον 2ο προκριματικό γύρο με την Γιάμπλονετς (Τσεχία). Προβάδισμα για την Πιούνικ στο πρώτο ματς στην Αρμενία, με πέναλτι του Βαρντανιάν, στο τρίτο μόλις λεπτό, αλλά προσωρινή ανατροπή ακολούθως από την ομάδα των Σκοπίων, η οποία προηγήθηκε 1-3 με δύο τέρματα του αρχηγού της, Μπαϊράμι (26΄, 60΄) και ένα του Ιλιέσκι (43΄). Σημείο αναφοράς, το τεράστιο λάθος του γκολκίπερ της Πιούνικ στο τρίτο τέρμα της Σκούπι, βλέποντας πάντως την ομάδα του 64χρονου Ρώσου, Αλεξάνταρ Ταρκχάνοφ (φωτό) να δείχνει χαρακτήρα, μειώνοντας αρχικά στο ογδόντα και ισοφαρίζοντας στην συνέχεια, στο ογδοηκοστό πέμπτο λεπτό.

Κοινό σημείο για τις δύο ομάδες, πως δεν έχουν ακόμα αγωνιστικές υποχρεώσεις εντός συνόρων, καθώς δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα τα πρωταθλήματα των χωρών τους, με το πρώτο μεταξύ τους ματς στα προκριματικά, να είναι φυσικά το μοναδικό τους επίσημο για τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά. Στην 4η θέση του περσινού πρωταθλήματος στα Σκόπια η Σκούπι και στο -31 από την πρωταθλήτρια Σκεντίγια, ενώ στην 2η η Πιούνικ σε αυτό της Αρμενίας και στο -1 από την Αραράτ.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το εντός έδρας ματς στην ιστορία της Σκούπι, απέναντι σε ομάδα της Αρμενίας, ενώ δύο νίκες και μία ισοπαλία για την Πιούνικ, στις τρεις προηγούμενες επισκέψεις της στα Σκόπια.

Λεπτές οι ισορροπίες, εκτιμώντας πως η πρόκριση στο συγκεκριμένο ζευγάρι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογ