Σε ρόλο φαβορί η Κοπεγχάγη, στο ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στην Δανία, ψάχνοντας απέναντι στην Άαρχους, το δεύτερο της τρίποντο, μετά τη μεγάλη ανατροπή που πραγματοποίησε στην πρεμιέρα στην έδρα της Οντένσε.

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα η Κοπεγχάγη, στην προσπάθεια φυσικά της υπεράσπισης του περσινού της τίτλου, καθώς επικράτησε 3-2 στην πρεμιέρα στην έδρα της Οντένσε, πραγματοποιώντας μάλιστα όπως προαναφέρθηκε τη μεγάλη ανατροπή. Πιο συγκεκριμένα, προβάδισμα δύο τερμάτων για την Οντένσε στο πρώτο ημίωρο της μεταξύ τους μονομαχίας, βλέποντας όμως στην συνέχεια, την Κοπεγχάγη να μειώνει αρχικά στο τεσσαρακοστό λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του Γουίντ και να γυρίζει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, με δύο τέρματα του Ν΄Ντόι. Το 2-2 στο τεσσαρακοστό όγδοο λεπτό, με προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα, ενώ το 3-2 στο εβδομήντα, με ψύχραιμο πλασέ από το ύψος περίπου του πέναλτι. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πικρή γεύση για την Άαρχους από το 1-1 της πρεμιέρας στην έδρα της Χόμπρο, καθώς βάσει εικόνας και ευκαιριών, δικαιούταν κάτι περισσότερο από τον ένα βαθμό. Πιο απειλητική η Άαρχους στο πρώτο ημίχρονο από την αντίπαλο της, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα την υπεροχή της, ενώ στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, βλέποντας όμως την Χόμπρο να παίρνει κεφάλι στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εξήντα δύο. Η «απάντηση» από την Άαρχους στην συνέχεια, με κεφαλιά του Γιούελσγκαρντ στο εβδομηκοστό πρώτο λεπτό, έχοντας μάλιστα μέχρι το φινάλε σημαντικές ευκαιρίες για την ολική ανατροπή. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Εννέα νίκες για την Κοπεγχάγη, μία για την Άαρχους και πέντε ισοπαλίες, στις 15 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρωταθλήτρια Δανίας, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο). Σημείο αναφοράς, πως μετά τη μοναδική νίκη της Άαρχους, το 1-0 του 2009, η Κοπεγχάγη τρέχει ένα εντυπωσιακό αήττητο σερί.

Φαβορί η Κοπεγχάγη, αλλά πολύ χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, τουλάχιστον βάσει των όσων είδαμε στην πρεμιέρα από τις δύο ομάδες. Ευάλωτη αμυντικά στο ματς με την Οντένσε, ανεξάρτητα αν με την ποιότητα της πραγματοποίησε τη μεγάλη ανατροπή, ενώ πολύ δημιουργική επιθετικά αλλά άστοχη η Άαρχους στην έδρα της Χόμπρο.