Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ανοίγει το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στην Τσεχία, καθώς τόσο η Σλόβαν Λίμπερετς όσο και η Βικτόρια Πλζεν, θα ψάξουν για το δεύτερο τους τρίποντο, μετά από αυτά της πρεμιέρας σε βάρος των Μπάνικ Οστράβα και Σίγκμα Όλομουτς, αντίστοιχα.

Ιδανικό το ξεκίνημα της Σλόβαν Λίμπερετς στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε 2-1 στην πρεμιέρα στην έδρα της Μπάνικ Οστράβα, σε ένα ματς μάλιστα όπου πραγματοποίησε, έστω και με αρκετή δόση τύχης, την ανατροπή. Νωθρή εμφάνιση από την Σλόβαν Λίμπερετς στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ (9΄), με πολύ σημαντικό πάντως, το ότι κατάφερε να ισοφαρίσει στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό, σε μια φάση σχεδόν από το πουθενά, όταν ο Πέσεκ εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του στόπερ των γηπεδούχων, Φλέισμαν. Χαμένο πέναλτι στην συνέχεια για τη Μπάνικ Οστράβα, λίγο πριν το φινάλε, βλέποντας ακολούθως την Σλόβαν Λίμπερετς να «τιμωρεί» τους γηπεδούχους, με μία γυριστή κεφαλιά του Ποτόσνι, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, ανατροπή και από την Βικτόρια Πλζεν στην πρεμιέρα, στο 3-1 της ομάδας του 55χρονου Πάβελ Βρμπα (φωτό), στην εντός έδρας μονομαχία της, με την Σίγκμα Όλομουτς. Πιο δύσκολη η επικράτηση της, σε σχέση με αυτό που δείχνει το υπέρ της αποτέλεσμα, σε ένα ματς στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ από πέναλτι, στο τριακοστό τέταρτο λεπτό. Παρόλα αυτά, άμεση η «απάντηση» της, με το 1-1 στο σαράντα, ενώ αλλαγή δεδομένων στο ισορροπημένο δεύτερο ημίχρονο στο εβδομήντα, όταν η Σίγκμα Όλομουτς έμεινε με παίκτη λιγότερο. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε σχεδόν αμέσως η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, με το 2-1 στο εβδομήντα δύο από τον Κόπιτς, ενώ το 3-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Κόβαρικ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Αήττητη την τελευταία δεκαετία η Βικτόρια Πλζεν στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς, μετρώντας έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες, σε δέκα συνολικά ματς. Τελευταία νίκη της Σλόβαν Λίμπερετς ως γηπεδούχος, ήταν το 2-0 του 2007.

Εντυπωσιακή αναμφίβολα η προϊστορία της Βικτόρια Πλζεν την τελευταία δεκαετία στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς. Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς θα υπάρχει σίγουρα στο μυαλό και η πρώτη μονομαχία με τον Ολυμπιακό, για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.