Πολύ μεγάλη αναμέτρηση, με την Σενεγάλη να ψάχνει τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της και την Αλγερία τον δεύτερο, μετά από αυτόν του 1990, σημειώνοντας πως οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες και στην φάση των ομίλων.

Ραντεβού με την ιστορία για την Σενεγάλη, η οποία βρίσκεται για δεύτερη φορά σε τελικό Κόπα Άφρικα, μετά από αυτή του 2002, στα γήπεδα τότε του Μάλι, όπου δεν τα κατάφερε τότε στην διαδικασία των πέναλτι απέναντι στο Καμερούν. Δραματικός ο ημιτελικός με την Τυνησία, στον οποίο επικράτησε 1-0 στην παράταση, αφού νωρίτερα οι δύο ομάδες είχαν στο δεύτερο ημίχρονο από ένα χαμένο πέναλτι, με πρώτη την αντίπαλο της, στο εβδομήντα πέντε, με την Σενεγάλη πέντε λεπτά αργότερα, με τον Σαϊβέτ. Στην φάση των ομίλων, 2-0 σε βάρος της Τανζανίας και 3-0 με την Κένυα, γνωρίζοντας την ήττα με 0-1, ενδιάμεσα αυτών από την σημερινή της αντίπαλο, ενώ 1-0 στην συνέχεια, τόσο με την Ουγκάντα όσο και το Μπενίν, στην φάση των «16» και τα προημιτελικά, αντίστοιχα. Εκτός για σήμερα, ο στόπερ Κουλιμπαλί.

Στην αντίπερα όχθη, δραματική πρόκριση και για την Αλγερία στον ημιτελικό με τη Νιγηρία, στον οποίο επικράτησε 2-1, με μία καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαχρέζ (φωτό), στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων. Νωρίτερα, είχε προηγηθεί 1-0 από αυτογκόλ της αντιπάλου της, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, ενώ το 1-1 για τη Νιγηρία από πέναλτι, στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό. Τρεις νίκες για την Αλγερία στην φάση των ομίλων, με 2-0 την Κένυα, 1-0 την σημερινή της αντίπαλο και 3-0 την Τανζανία, 3-0 ακολούθως και στην φάση των «16» με την Γουϊνέα, ενώ 1-1 με την Ακτή Ελεφαντοστού στα προημιτελικά, «επιβιώνοντας» τελικά στην διαδικασία των πέναλτι. Εκτός για σήμερα, ο δεξιός μπακ Ατάλ, σημειώνοντας πως θα βρεθεί για τρίτη φορά σε τελικό Κόπα Άφρικα, μετά την ήττα της το 1980 από τη Νιγηρία και την κατάκτηση του τροπαίου το 1990.

Προϊστορία: Αήττητη η Αλγερία σε τέσσερα ματς με την Σενεγάλη σε Κόπα Άφρικα, με πιο πρόσφατο φυσικά το 1-0 στην φάση των ομίλων της φετινής διοργάνωσης. Στα προηγούμενα, 2-1 στον ημιτελικό του 1990, 2-0 το 2015 ενώ 2-2 το 2017, με τα δύο τελευταία στην φάση των ομίλων.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για μια πολύ μεγάλη μονομαχία, ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, σε ένα τελικό ο οποίος αναμένεται να κριθεί στις λεπτομέρειες. Απαγορευτική φυσικά η προσέγγιση σημείου, επιλέγοντας, ειδικό στοίχημα τερμάτων.