Εκ διαμέτρου αντίθετοι οι στόχοι των δύο ομάδων, με την Κάλμαρ, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με τρίποντο η Τζουργκάρντεν, θα βρεθεί στην 3η θέση και το -4 από την πρωτοπόρο Μάλμε.

Οδυνηρό, βάσει εικόνας, 1-3 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της εκ των ουραγών, Εσκιλστούνα, με θετικό πάντως για την Κάλμαρ, το ότι διατηρήθηκε, έστω και οριακά, εκτός επικίνδυνης ζώνης. Κυρίαρχος η Κάλμαρ στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, βλέποντας όμως την αντίπαλο της με προβάδισμα δύο τερμάτων, καθώς η Εσκιλστούνα βρήκε δίχτυα όσες φορές πέρασε την σέντρα. Ανάλογη η εικόνα και στην επανάληψη, με την Κάλμαρ να μειώνει στο εξηκοστό έβδομο λεπτό, αλλά την αντίπαλο της να «τελειώνει» ουσιαστικά το ματς με το τρίτο της τέρμα, στο εβδομήντα πέντε. Μία νίκη, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες για την Κάλμαρ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 34χρονος Αζέρος στόπερ, Νούρι (φωτό).

Στον αντίποδα, 1-1 στο ντέρμπι κορυφής με την πρωτοπόρο Μάλμε, με την Τζουργκάρντεν φυσικά να μην είναι ευχαριστημένη από τον ένα βαθμό, καθώς βρίσκεται πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 4η θέση και στο -7 από την αντίπαλο της. Λιγοστές οι καλές φάσεις στο ντέρμπι με τη Μάλμε, στο οποίο η αντίπαλος της βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πεντηκοστό έβδομο λεπτό, στη μοναδική της ουσιαστικά, αξιόλογη επιθετική προσπάθεια. Η «απάντηση» από την Τζουργκάρντεν στο εξήντα οκτώ, με κοντινό σουτ του Κάλστρομ, χωρίς πάντως κάτι ιδιαίτερο στην συνέχεια μέχρι το φινάλε. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Τζουργκάρντεν, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Κάλμαρ, έξι για την Τζουργκάρντεν και μία ισοπαλία, σε δέκα ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη.

Σε καλύτερη κατάσταση η Τζουργκάρντεν, ενώ είναι και η ομάδα με τις περισσότερες εκτός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα, τέσσερις τον αριθμό, εκτιμώντας πως απέναντι στην ευάλωτη αμυντικά Κάλμαρ, θα φτάσει στην πέμπτη.