Σε ρόλο φαβορί η Χάμαρμπι φιλοξενώντας την Έλφσμποργκ, ψάχνοντας το τρίτο της συνεχόμενο τρίποντο, το οποίο θα της δώσει την ευκαιρία όχι μόνο να βρεθεί στην 6η θέση, αλλά και να μειώσει ταυτόχρονα την απόσταση της από την πρώτη τριάδα.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα για την Χάμαρμπι, η οποία βελτίωσε την βαθμολογική της εικόνα, μετά το επιβλητικό 6-2 φιλοξενώντας την ουραγό Φάλκενμπεργκ και το 3-2 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Σούντσβαλ. Το 1-0 για την Χάμαρμπι στο ματς στην έδρα της Σούντσβαλ στο τριακοστό λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπόγιανιτς, με άμεση όμως την «απάντηση» από την αντίπαλο της (33΄). Διαγώνιο εντός περιοχής πλασέ ακολούθως από τον Τάνκοβιτς και 2-1, στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό, με το 2-2 όμως από την Σούντσβαλ, στο πενήντα εννέα. Παρόλα αυτά, το 3-2 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με προβολή σε άδειο τέρμα από τον Ισλανδό επιθετικό, Κιάρτανσον, σε ένα χρονικό σημείο φυσικά που δεν υπήρχε περίπτωση να υπάρχει αντίδραση από την αντίπαλο της. Πέντε νίκες για την Χάμαρμπι και δύο ισοπαλίες, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Έλφσμποργκ στην έδρα της πρωταθλήτριας ΑΪΚ και «φυσιολογική» η ήττα της με 0-3, κρατώντας ως θετικό, παρά το γεγονός πως παραμένει χωρίς νίκη για έξι συνεχόμενες αγωνιστικές, το +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Παθητική εμφάνιση από την Έλφσμποργκ στο ματς με την ΑΪΚ, το οποίο τέλειωσε ουσιαστικά με τα δύο τέρματα της πρωταθλήτριας Σουηδίας στο πρώτο ημίχρονο. Το τρίτο τέρμα της ΑΪΚ στο εξήντα πέντε, με την Έλφσμποργκ ικανοποιημένη από την έκταση της ήττα της, περισσότερο γιατί η αντίπαλο της, «έσβησε» τις μηχανές. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Έλφσμποργκ, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Χάμαρμπι, τρεις για την Έλφσμποργκ και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Στοκχόλμη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ιδιαίτερα αποτελεσματική εντός η Χάμαρμπι, έχοντας δίκαια το τίτλο του φαβορί απέναντι στην προβληματική μακριά από το γήπεδο της, Έλφσμποργκ. Ψάχνοντας πάντως κάτι πιο ελκυστικό, θα επιλέξω τον συνδυασμό της επικράτησης της, με ειδικό στοίχημα τερμάτων.

Πρόταση: 1 & Over 2,5