Στο «Μορουμπί», το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής, με την Σάο Πάολο να έρχεται από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, ψάχνοντας φυσικά την επιστροφή στα τρίποντα, την στιγμή που η Σαπεκοένσε βρίσκεται σταθερά εντός επικίνδυνης ζώνης.

Τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, μετά και το 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια Παλμέιρας, με την Σάο Πάολο γενικότερα, να έχει τις περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα, έξι τον αριθμό, παραμένοντας ταυτόχρονα χωρίς νίκη από τα μέσα Μαΐου. Καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ντέρμπι με την Παλμέιρας η Σάο Πάολο, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο δέκατο λεπτό, με κοντινό πλασέ του Πάμπλο και στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Η αδυναμία της πάντως ή η αστοχία της να «καθαρίσει» το ντέρμπι, έδωσε την ευκαιρία στην Παλμέιρας, να ισοφαρίσει από το πουθενά, με πολύ τυχερό τρόπο, στο εβδομηκοστό πρώτο λεπτό. Μία νίκη και τέσσερις ισοπαλίες για την Σάο Πάολο, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Μορουμπί», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πραγματική μαχαιριά, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, το εντός 1-2 της προηγούμενης αγωνιστικής από την Ατλέτικο Μινέιρο, το οποίο εδραίωσε την Σαπεκοένσε στην επικίνδυνη ζώνη. Μπροστά στο σκορ η Σαπεκοένσε στο πρώτο μόλις λεπτό στο συγκεκριμένο ματς, αδυνατώντας όμως στην συνέχεια να φτάσει σε ένα δεύτερο τέρμα. Πέρα από τα παραπάνω όμως, αδικαιολόγητη και η καθίζηση της στο τελευταίο εικοσάλεπτο, στο οποίο όχι μόνο είδε την Ατλέτικο Μινέιρο να αστοχεί σε πέναλτι στο εβδομήντα δύο, αλλά να πραγματοποιεί στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων τη μεγάλη ανατροπή. Μία νίκη και τρεις ήττες για την Σαπεοένσε, σε τέσσερα ματς στο Μπραζιλεϊράο μακριά από την «Αρένα Κοντά», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Σάο Πάολο, μία και για την Σαπεκοένσε και τρεις ισοπαλίες, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μορουμπί».

Χαμηλός αλλά λογικός ο «άσος» της Σάο Πάολο, εκτιμώντας πως αν είναι πιο εύστοχη σε σχέση με το ντέρμπι με την Παλμέιρας, θα καταφέρει, εύκολα ή δύσκολα, να επιστρέψει στα τρίποντα.