Στο «Ίλια ντο Ρετίρο», το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής, με την Σπορτ Ρεσίφε σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να πιάσει στην κορυφή την πρωτοπόρο Μπραγκαντίνο, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Δύο συνεχόμενες εκτός έδρας ισοπαλίες για την Σπορτ, μάλιστα με παρόμοιο σχετικά τρόπο, καθώς τόσο στο 2-2 με την Σάο Μπέντο όσο και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας με την Κουϊαμπά, δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στο φινάλε. Χαμένο πέναλτι για την Κουϊαμπά στο εικοστό έκτο λεπτό, με τον γκολκίπερ της Σπορτ, Μαΐλσον, να νικάει τον Ρινκόν, με το 1-0 στην συνέχεια από την ομάδα του Ρεσίφε στο σαράντα οκτώ, κόντρα στην ροή του αγώνα, με κεφαλιά του Γιάγκο. Το γκολ αυτό πάντως, ήταν και ότι θετικό είχε να επιδείξει στο συγκεκριμένο ματς, καθώς προτίμησε στην συνέχεια να υπερασπιστεί το υπέρ της αποτέλεσμα, παρά να ρισκάρει για ένα δεύτερο τέρμα, με την «τιμωρία» της από την Κουϊαμπά, να έρχεται στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες για την Σπορτ Ρεσίφε, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Ίλια ντο Ρετίρο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 22χρονος μέσος Λεαντρίνιο.

Στον αντίποδα, ήττα με 0-1 φιλοξενώντας την Παρανά, με θετικό πάντως για τη Μπραζίλ Πελότας, το +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Σε βαρύ αγωνιστικό χώρο, λόγω βροχόπτωσης, το ματς με την Παρανά, στο οποίο πάντως παρά τις δύσκολες συνθήκες, υπήρχαν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Πιο αποτελεσματική πάντως ή πιο τυχερή αν προτιμάτε η Παρανά, «καθαρίζοντας» με το κοντινό πλασέ του Φερνάντο Νέτο, στο τριακοστό τρίτο λεπτό. Δύο νίκες και ισάριθμες ήττες για τη Μπραζίλ Πελότας, σε τέσσερα ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπέντο Φρέιτας», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο μέσος Μουρίγιο Ρανζέλ.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Σπορτ Ρεσίφε.

Ιδιαίτερα αποτελεσματική η Σπορτ Ρεσίφε στο «Ίλια ντο Ρετίρο» και με κίνητρο να βρεθεί στην κορυφή αλλά και γενικότερα στην πρώτη τετράδα, έχοντας το προβάδισμα απέναντι στην απρόβλεπτη Μπραζίλ Πελότας.