Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής στο Κλαουσούρα, με τη Λα Εκιδάδ να έρχεται από ήττα στην πρεμιέρα στην έδρα της Ατλέτικο Ουίλα και τη Μεντεγίν από την επικράτηση της με 3-0 φιλοξενώντας την Πατριότας.

Ήττα με 2-3 στην πρεμιέρα του Κλαουσούρα για τη Λα Εκιδάδ στην έδρα της Ατλέτικο Ουίλα, σε ένα ματς στο οποίο και τα πέντε του τέρματα, σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Ατλέτικο Ουίλα στο πενήντα επτά, το 2-1 ακολούθως για τη Λα Εκιδάδ από τον Γκόμες στο εξήντα δύο, με τους γηπεδούχους όμως να «καθαρίζουν» ουσιαστικά στο εβδομηκοστό πέμπτο λεπτό. Το 3-2 στην συνέχεια με κοντινό πλασέ του Μπαρόνα στο ογδοηκοστό πέμπτο λεπτό, χωρίς όμως κάτι περισσότερο για τη Λα Εκιδάδ μέχρι το φινάλε. Παρόλα αυτά, η Λα Εκιδάδ μετρίασε τις εντυπώσεις, με την πρόκριση της στην συνέχεια στα προημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα, εκεί όπου με εξαίρεση την δύσκολη πρόκριση της στην διαδικασία των πέναλτι στον 1ο γύρο σε βάρος της 2ης κατηγορίας της Παραγουάης, Ιντεπεντιέντε Κάμπο Γκράντε, έχει εξαιρετική παρουσία. Πιο συγκεκριμένα, δύο νίκες στην συνέχεια στον 2ο γύρο σε βάρος της Ντεπορτίβο Σαντανί από την Παραγουάη (2-0, 2-1), ενώ ισάριθμες και στην φάση των «16» απέναντι στην Ρόγιαλ Παρί της Βολιβίας (2-1,2-1). Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, ξεκούραστο 3-0 φιλοξενώντας την Πατριότας, βλέποντας τη Μεντεγίν να μπαίνει με το δεξί στο Κλαουσούρα. Ένα ματς, στο οποίο η Μεντεγίν «καθάρισε» πολύ νωρίς, με τα τέρματα των Κάνο στο δωδέκατο και Κορτές, στο εικοστό λεπτό και στο οποίο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με τον Κουέστα στο πενήντα τέσσερα, βγάζοντας ακολούθως το πόδι από το γκάζι. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επτά νίκες για τη Λα Εκιδάδ, μία για τη Μεντεγίν και τρεις ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μετροπολιτάνο ντα Τέτσο».

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη όμως την προσέγγιση της με σημείο. Καλή προϊστορία όπως και ψυχολογία για τη Λα Εκιδάδ, μετά την πρόσφατη επιτυχία της στο Κόπα Σουνταμερικάνα, ενώ πολύ δυνατή και πάντα υπολογίσιμη η Μεντεγίν.