Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Κόουτο Περέιρα» της Κοριτίμπα, με την ομώνυμη ομάδα να στοχεύει στο τρίποντο που θα της δώσει την ευκαιρία να διατηρηθεί σε τροχιά ανόδου, την στιγμή που η Βίλα Νόβα βρίσκεται στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Επικράτηση με 2-1 την προηγούμενη αγωνιστική, στην εντός έδρας μονομαχία της με την Σάο Μπέντο, σε ένα ματς στο οποίο η Κοριτίμπα πραγματοποίησε λίγο πριν το φινάλε την ανατροπή. Κυρίαρχος η Κοριτίμπα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Σάο Μπέντο, στο οποίο πάντως βρέθηκε πίσω στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο δωδέκατο λεπτό. Το 1-1 πάντως στο εξήντα δύο, από αυτογκόλ των φιλοξενούμενων, ενώ η ολική ανατροπή, με αριστοτεχνικό σουτ του Ραφίνια, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Κοριτίμπα, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Κόουτο Περέιρα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 1-1 για την Βίλα Νόβα στο εντός έδρας ντέρμπι παραμονής με την ουραγό Αμέρικα Μινέιρο, στο ντεμπούτο μάλιστα στον πάγκο για τον 52χρονο Μαρσέλο Κάμπο. Καλύτερη και πιο απειλητική η Βίλα Νόβα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Αμέρικα Μινέιρο, βλέποντας όμως την αντίπαλο της να παίρνει κεφάλι στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο πεντηκοστό όγδοο λεπτό. Παρόλα αυτά, το 1-1 στο εβδομήντα οκτώ, από εντυπωσιακή κεφαλιά του στόπερ Ντιέγκο Ζουσάνι, χωρίς πάντως κάτι περισσότερο για την Βίλα Νόβα. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Βίλα Νόβα, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Γκοϊανία, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Κοριτίμπα, το 5-1 του 2010 και το 2-0 του 2018, σε ισάριθμα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Βίλα Νόβα.

Πολύ δυνατή στο «Κόουτο Περέιρα» η Κοριτίμπα και σε καλύτερη κατάσταση αυτή την χρονική στιγμή από την Βίλα Νόβα, έχοντας δίκαια το τίτλο του φαβορί στη μεταξύ τους αναμέτρηση.