Η πρώτη μονομαχία ανάμεσα στη ΜΠΑΤΕ και την Ρόζενμποργκ, για τον 2ο προκριματικό γύρο του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ, σημειώνοντας, πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στην επόμενη φάση με τη νικήτρια του ζευγαριού Μάριμπορ – ΑΪΚ Στοκχόλμης.

Απίστευτη πρόκριση για τη ΜΠΑΤΕ στον προηγούμενο γύρο, εκεί που έδειχνε πως βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο από την πολωνική Πιάστ. Πιο συγκεκριμένα, ισοπαλία με 1-1 στην πρώτη μονομαχία τους στη Λευκορωσία, επικρατώντας ακολούθως 2-1 στον επαναληπτικό στην Πολωνία, ενώ μέχρι το ογδοηκοστό δεύτερο λεπτό ήταν 0-1 πίσω στο σκορ. Το 1-1 από πέναλτι στο ογδόντα δύο, κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ το 2-1 στην συνέχεια, τρία λεπτά πριν το φινάλε από τον Βολκόφ, καθώς εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση των Πολωνών. Εντός συνόρων, πραγματική «δυναστεία» για τη ΜΠΑΤΕ, η οποία έχει κατακτήσει, μετά και το περσινό, 13 συνεχόμενα πρωταθλήματα, ενώ στην 2η θέση και το -2 από την πρωτοπόρο Ντιναμό Μπρεστ στο φετινό, έχοντας πάντως ένα ματς λιγότερο.

Στην άλλη πλευρά, κανένα απολύτως πρόβλημα για την Ρόζενμποργκ στον 1ο προκριματικό απέναντι στη Λίνφιλντ, βλέποντας την πρωταθλήτρια Νορβηγίας να ξεπερνάει με δύο νίκες το εμπόδιο της αντίστοιχης της από την Β. Ιρλανδία. Επικράτηση με 2-0 στο πρώτο ματς στο Μπέλφαστ, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά την πρόκριση, ενώ 4-0 στον επαναληπτικό στο Τροντχάιμ. Εντός συνόρων, τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το 5-1 στο Τροντχάιμ σε βάρος της Βίκινγκ, το οποίο την έφερε στην 6η θέση και το -9 από την πρωτοπόρο Μόλντε, αλλά με ένα ματς λιγότερο.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της ΜΠΑΤΕ απέναντι σε ομάδα της Νορβηγίας, ενώ «παρθενικό» ταξίδι και της Ρόζενμποργκ στη Λευκορωσία.

Ο παράγοντας έδρα, δεν είναι από μόνος του αρκετός για να δικαιολογήσει τον τίτλο του φαβορί, τουλάχιστον στο σετ των τιμών, στην πλευρά της ΜΠΑΤΕ, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει απέναντι, η φορμαρισμένη το τελευταίο διάστημα, Ρόζενμποργκ.