Στο «Ράικο Μίτιτς» του Βελιγραδίου, η πρώτη κόντρα ανάμεσα στον Ερυθρό Αστέρα και την Ελσίνκι, για τον 2ο προκριματικό γύρο του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ, σημειώνοντας, πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στην επόμενη φάση, με τη νικήτρια του ζευγαριού Νιου Σεντς – Κοπεγχάγη.

Ζορίστηκε αλλά τελικά επιβεβαίωσε ο Ερυθρός Αστέρας τον τίτλο του φαβορί στον προηγούμενο γύρο σε βάρος της Σούντουβα, καθώς μετά το 0-0 του πρώτου μεταξύ τους ματς στη Λιθουανία, επικράτησε 2-1 στον επαναληπτικό στο Βελιγράδι. Με το δεξί επίσης ο πρωταθλητής Σερβίας στο νέο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε στην πρεμιέρα, 2-0 στο «Ράικο Μίτις» της Γιαβόρ Ιβάνιτσα, με τέρματα του Γιόβισιτς και του «γνωστού» μας από το πέρασμα του από την Ελλάδα, Μπεν. Τιμωρημένος για σήμερα, ο 26χρονος αμυντικός Γκόμπελιτς, ο οποίος αποβλήθηκε στον επαναληπτικό με την Σούντουβα.

Στην αντίπερα όχθη, εύκολη πρόκριση για την Ελσίνκι σε βάρος της ΗΒ Τόρσαβν, με την πρωταθλήτρια Φινλανδίας να «καθαρίζει» ουσιαστικά με το 3-0 στο πρώτο ματς στο γήπεδο της, ενώ 2-2 στην συνέχεια στον επαναληπτικό στις Νήσους Φερόες. Εντός συνόρων, 1-1 το Σάββατο στην έδρα της πρωτοπόρου και κυπελλούχου Ίλβες, σε ένα ματς στο οποίο η Ελσίνκι βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο πενήντα πέντε, με τον Ρίσκι και στο οποίο όμως, είδε την αντίπαλο της να ισοφαρίζει με πέναλτι, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην 5η θέση πλέον η Ελσίνκι και στο -3 από την Ίλβες, έχοντας πάντως δύο ματς περισσότερα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής μονομαχία της με τον Ερυθρό Αστέρα.

Προϊστορία: Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες και το 1998, στα προκριματικά τότε του κυπέλλου Κυπελλούχων, με την Ελσίνκι νικήτρια με 1-0 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στην Φινλανδία, ενώ νίκη πρόκριση με 3-0 για τον Ερυθρό Αστέρα στον επαναληπτικό στο Βελιγράδι.

Φαβορί ο Ερυθρός Αστέρας, αλλά χαμηλή η τιμή που τον συνοδεύει, από την στιγμή που υπάρχει απέναντι ένας αξιόμαχος και με άγνοια κινδύνου, αντίπαλος.