Στο «Μπορίς Παϊχάτζε» της Τιφλίδας και όχι στην φυσική έδρα της Τσικχούρα, το πρώτο ματς με την Αμπερντίν, για τον 2ο προκριματικό γύρο της φετινής διοργάνωσης, σημειώνοντας πως η ομάδα που θα προκριθεί, θα βρεθεί αντιμέτωπη στην επόμενη φάση με την κροατική Ριέκα.

Δύο νίκες για την Τσικχούρα στον προηγούμενο γύρο σε βάρος της Φόλα Ες, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το 2-1 του πρώτου μεταξύ τους ματς στο Λουξεμβούργο, όπου πραγματοποίησε μάλιστα με τα τέρμα των Σαρνταλισβίλι (59΄) και Κοριπάντζε (86΄ πεν.) την ανατροπή. Επικράτηση ακολούθως με το ίδιο σκορ στον επαναληπτικό, με την διαφορά πως προηγήθηκε στο εβδομήντα τρία 2-0, πριν μειώσει με πέναλτι η Φόλα Ες, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Εντός συνόρων, 0-0 στην έδρα της ουραγού ΒΙΤ Γεωργίας, με το οποίο «υποχώρησε» στην 6η θέση του πρωταθλήματος και στο -14 από την πρωτοπόρο Ντιναμό Τιφλίδας. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, δύο νίκες στον προηγούμενο γύρο και για την Αμπερντίν σε βάρος της Ροβανιέμι, επικρατώντας 2-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο «Πίτορντρι» και με το ίδιο σκορ στον επαναληπτικό στην Φινλανδία, όπου πραγματοποίησε μάλιστα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φέργκιουσον, την ανατροπή. Αυτά ήταν και τα δύο πρώτα της επίσημα ματς για τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά, καθώς το πρωτάθλημα έχει σέντρα στις αρχές Αυγούστου, με αντίπαλο της Αμπερντίν στην πρεμιέρα στο «Πίτορντρι», την Χαρτς. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο εντός έδρας ματς στην ιστορία της Τσικχούρα, απέναντι σε ομάδα της Σκωτίας, ενώ «παρθενική» επίσκεψη της Αμπερντίν στην Γεωργία.

Αντίπαλος που δε μπορεί να φοβίζει την Αμπερντίν η Τσικχούρα, εκτιμώντας πως αν η ομάδα της Σκωτίας δείξει την αποτελεσματικότητα που είχε στα ματς του προηγούμενου γύρου με την Ροβανιέμι, θα προκριθεί με δύο νίκες.