Το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στην Τσεχία, με τη Μπάνικ Οστράβα με τρεις βαθμούς στις δύο πρώτες αγωνιστικές και με στόχο να σπάσει το ρόδι στο γήπεδο της, ενώ ένας μόλις για την Τέπλιτσε, η οποία έχει τον τίτλο του αουτσάιντερ, στον σημερινό αγώνα.

Τρεις βαθμοί όπως προαναφέρθηκε για τη Μπάνικ Οστράβα, στις δύο πρώτες αγωνιστικές, με οδυνηρό 1-2 στην πρεμιέρα φιλοξενώντας την Σλόβαν Λίμπερετς, στο οποίο έπεσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων «θύμα» ανατροπής, ενώ 2-1 ακολούθως την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Καρβινά. Δυνατό το ξεκίνημα της Μπάνικ Οστράβα στο ματς στην έδρα της Καρβινά, ανοίγοντας το σκορ στο δέκατο μόλις λεπτό, με κοντινή κεφαλιά του Σμόλα, βλέποντας όμως στην συνέχεια να οπισθοχωρεί αδικαιολόγητα, δίνοντας την δυνατότητα στην αντίπαλο της να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες, έχοντας μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Παρόλα αυτά, το 2-0 κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εξήντα οκτώ, με σουτ του Γίρασεκ, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το ματς, καθώς δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα στην συνέχεια, παρά το 1-2 από την αντίπαλο της, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Τιμωρημένος για σήμερα, ο 33χρονος μέσος Φίλο.

Στην άλλη πλευρά, ένας βαθμός για την Τέπλιτσε, αυτός από το 1-1 της πρεμιέρας στην έδρα της Πρίμπραμ, ενώ βαρύ 1-5 ακολούθως φιλοξενώντας την πρωταθλήτρια Σλάβια Πράγας. Με το πόδι στο γκάζι η Σλάβια Πράγας στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, στο οποίο βρήκε τρεις φορές δίχτυα, χαλαρώνοντας πάντως στις αρχές της επανάληψης, όπου έδωσε την ευκαιρία στην Τέπλιτσε να μειώσει σε 1-3, με τον Βόντρασεκ (52΄). Η μείωση του σκορ πάντως, «ξύπνησε» την πρωταθλήτρια Τσεχίας, η οποία δεν θέλησε να δώσει περισσότερα δικαιώματα, πατώντας και πάλι το γκάζι, πετυχαίνοντας δύο ακόμη τέρματα. Τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός Μάρες.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για τη Μπάνικ, ισάριθμες για την Τέπλιτσε και τέσσερις ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Οστράβα.

Χαμηλός αλλά λογικός ο «άσος» για τη Μπάνικ Οστράβα, τόσο λόγω έδρας όσο και της ευάλωτης αμυντικής γραμμής των φιλοξενούμενων.