Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, καθώς στην έδρα της επικίνδυνης Σοντερίσκε, δοκιμάζεται το νικηφόρο σερί που τρέχει η πρωταθλήτρια Δανίας, Κοπεγχάγη, σε όλες τις διοργανώσεις.

Επτά βαθμοί στις τρεις πρώτες αγωνιστικές για την Σοντερίσκε, με 2-1 στην πρεμιέρα σε βάρος της Ράντερς, 1-1 στην συνέχεια εκτός με την Ααλμποργκ, ενώ 3-0 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Λίνγκμπι. Ένα δοκάρι για τη Λίνγκμπι, ότι θετικό υπήρχε στο στείρο από καλές φάσεις 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς των δύο ομάδων, με την Σοντερίσκε όμως τρομερά αποτελεσματική στην επανάληψη, καθώς βρήκε τρεις φορές δίχτυα, στις ισάριθμες φορές που πέρασε την σέντρα στο τελευταίο ημίωρο. Το 1-0 στο πενήντα εννέα από τον Λίντερ, ο οποίος ήταν και ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος της Σοντερίσκε, με φανταστική ατομική προσπάθεια στο εβδομήντα ένα, δοκάρι ενδιάμεσα αυτών για τη Λίνγκμπι, ενώ το κερασάκι στην τούρτα, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε από τον Άλμπαεκ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, πέντε νίκες για την Κοπεγχάγη, σε ισάριθμα ματς στο ξεκίνημα της νέας ποδοσφαιρικής χρονιάς σε όλες τις διοργανώσεις, τρεις στο πρωτάθλημα και δύο στον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ σε βάρος της Νιου Σεντς από την Ουαλία (2-0, 1-0). Μεγάλη ανατροπή στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στο εκτός 3-2 σε βάρος της Οντένσε, καθώς η Κοπεγχάγη γύρισε από 0-2 πίσω στο σκορ, 2-1 ακολούθως φιλοξενώντας την Ααρχους, ενώ 2-0 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Χόρσενς. Κυρίαρχος η Κοπεγχάγη στο ματς με την Χόρσενς, στο οποίο δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου και στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, μέχρι να ανοίξει το σκορ. Το 1-0 τελικά στο ογδόντα ένα από τον Γουίντ, ενώ το 2-0, τέσσερα λεπτά αργότερα, με πλασέ του Ν΄Ντόι. Χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης, σημειώνοντας πως ακολουθεί την Τρίτη, η πρώτη μονομαχία της με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, για τον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σοντερίσκε, έντεκα για την Κοπεγχάγη και έξι ισοπαλίες, στις 20 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Με το πόδι στο γκάζι η πρωταθλήτρια Κοπεγχάγη στο ξεκίνημα της νέας ποδοσφαιρικής σεζόν, σημειώνοντας πάντως πως το σημερινό της εμπόδιο είναι αρκετά δύσκολο, την στιγμή που ακολουθεί και η δοκιμασία της στο Βελιγράδι με τον Ερυθρό Αστέρα.