Σε ρόλο φαβορί η πρωτοπόρος και κυπελλούχος Ίλβες φιλοξενώντας την Ροβανιέμι, ψάχνοντας το τρίποντο με το οποίο θα διατηρήσει ή και θα αυξήσει την διαφορά που την χωρίζει από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ίντερ, ανάλογα φυσικά το αποτέλεσμα της ομάδας του Τούρκου λίγες ώρες αργότερα φιλοξενώντας τη Μάριεχαμν.

Σπουδαίο 2-1 την περασμένη εβδομάδα στο Έσποο σε βάρος της τοπικής Χόνκα, με το οποίο η Ίλβες όχι μόνο επέστρεψε στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, αλλά διατήρησε ταυτόχρονα το +2 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Ίντερ Τούρκου, έχοντας μάλιστα ένα ματς λιγότερο. Παθητική εμφάνιση από την Ίλβες στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Χόνκα, στο οποίο βρέθηκε 0-1 πίσω στο σκορ στο δέκατο τρίτο λεπτό και στο οποίο κινδύνεψε στην συνέχεια να δεχθεί περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, μεταμορφωμένη στην επανάληψη, βλέποντας να εκμεταλλεύεται ταυτόχρονα την αδικαιολόγητη καθίζηση της Χόνκα, ισοφαρίζοντας αρχικά με τον Τομάς στο εξήντα τέσσερα, πραγματοποιώντας τελικά στις καθυστερήσεις με τον Μούσα, τη μεγάλη ανατροπή. Τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες για την Ίλβες, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, πέντε συνεχόμενες ήττες για την Ροβανιέμι σε όλες τις διοργανώσεις, τρεις στο πρωτάθλημα, με πιο πρόσφατη το εντός 0-2 της προηγούμενης αγωνιστικής από την Ίντερ Τούρκου και δυο στον 1ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ στον αποκλεισμό της από την Αμπερντίν (1-2, 1-2). Μετριότατη η εικόνα της Ροβανιέμι στο ματς με την Ίντερ Τούρκου, με το 0-2 μάλιστα από την αντίπαλο της κολακευτικό, σε ένα ματς το οποίο «τέλειωσε» ουσιαστικά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Ροβανιέμι, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Κεσκουσκέντα», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Ολλανδός μέσος Κάντα.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ίλβες, ισάριθμες για την Ροβανιέμι και δύο ισοπαλίες, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις.

Μεγάλη η απόσταση των δύο ομάδων, εκτιμώντας πως η Ίλβες θα καταφέρει, εύκολα ή δύσκολα, να επικρατήσει της μετριότατης και ευάλωτης αμυντικά, Ροβανιέμι και θα δώσει αξία ταυτόχρονα στο σπουδαίο «διπλό» στο Έσποο απέναντι στην Χόνκα.