Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, καθώς η Τζουργκάρντεν, έχει την ευκαιρία με νίκη να βρεθεί απρόσμενα, μόνη πρώτη στην κορυφή. Για να το καταφέρει αυτό πάντως, θα πρέπει να σπάσει το εντός έδρας αήττητο της Έλφσμποργκ.

Επικράτηση με 2-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Κάλμαρ, βλέποντας την Έλφσμποργκ με το αποτέλεσμα αυτό να διατηρεί το αήττητο στη «Μπόρος Αρένα». Μοιρασμένο και με λίγες καλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Κάλμαρ, στο οποίο πάντως η Έλφσμποργκ βρέθηκε πίσω στο σκορ από πέναλτι, στο τεσσαρακοστό πρώτο λεπτό. Παρόλα αυτά, αρκετά τυχερή στην επανάληψη, καθώς χωρίς να είναι καλύτερη, «τιμώρησε» την αντίπαλο της για το ότι προτίμησε περισσότερο να υπερασπιστεί το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου, παρά να απειλήσει για ένα δεύτερο τέρμα. Το 1-1 στο ογδόντα επτά, σε μια φάση διαρκείας στην εστία της Κάλμαρ, με κοντινή προβολή του Φρικ, ενώ η ολική ανατροπή στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τέσσερις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες για την Έλφσμποργκ, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο Νορβηγός στόπερ Γκρέγκερσεν, ο αριστερός μπακ Στραντ και ο μέσος Γκογιάνι.

Στην αντίπερα όχθη, αγχωτικό αλλά ταυτόχρονα πολύτιμο 2-0 φιλοξενώντας την κυπελλούχο Χάκεν, το οποίο κράτησε την Τζουργκάρντεν, σε απόσταση βολής από την κορυφή. Μοιρασμένο ματς, με φάσεις και από τις δύο πλευρές, με την Τζουργκάρντεν πάντως πιο αποτελεσματική, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ με ψύχραιμο πλασέ του Ούνε-Λάρσον, στο ογδοηκοστό λεπτό. Αρκετά ψύχραιμη μάλιστα στην συνέχεια η ομάδα του 51χρονου Κιμ Μπέργκστραντ (φωτό), όταν η αντίπαλος της βγήκε μαζικά για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, «χτυπώντας» δεύτερη φορά στις καθυστερήσεις. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για την Τζουργκάρντεν, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Έλφσμποργκ, μία για την Τζουργκάρντεν και δύο ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη «Μπόρος Αρένα».

Το αήτητο όπως προαναφέρθηκε στο γήπεδο της η Έλφσμποργκ, αλλά με εμφανίσεις όπως αυτή με την Κάλμαρ, πολύ δύσκολα θα καταφέρει να το διατηρήσει, ειδικά κόντρα στην ανώτερη και με κίνητρο κορυφής, Τζουργκάρντεν.